eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimEVALUATION AND RECOMMENDATIONS ON THE NATIONAL ENERGY EFFICIENCY ACTION PLAN
( )

Yazar : Yaşar Akça  Şaban ESEN  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 23
Sayı : 80
Sayfa : 525-536
Dergiye Geliş Tarihi : 12.11.2019
Yayımlanma Tarihi : 26.12.2019


Özet
Maddenin özünü oluşturan enerji tüm ekonomik sektörlerin temel girdilerinden biridir. Hizmet ve üretim kalitesinde azalmaya yol açmadan birim başına enerji tüketiminin azaltılmasına enerji verimliliği denilmektedir. Bu çalışmada 30289 sayılı Resmi Gazete’nin 02.01.2018 tarihli nüshasında yürürlüğe giren Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı 2017-2023 değerlendirilmiştir. Söz konusu plan beş sektörde 44 eylemin hayata geçirilmesini içermektedir. Çevrenin korunması, enerji kaynakları ile enerjinin kullanımında verimliliğin artırılması için tanıtım ve bilinçlendirme eğitimleri verilmelidir. Ölçme, izleme ve değerlendirme denetimleri sıklıkla yapılmalıdır. Enerji verimliliğine yönelik ulusal ve uluslararası düzeyde sürekli yeni projeler geliştirilmelidir. Her sektörde enerji verimliliğini artırma çalışmaları yapılmalıdır. Enerji verimliliğini ölçme, izleme ve değerlendirme denetimlerini gerçekleştirecek olan yetkili firmaların sayısı artırılmalıdır. Enerji verimliliği faaliyetlerini konu alan kongrelerin ve fuarların sürekli düzenlenmesi teşvik edilmelidir.

Anahtar Kelimeler
Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı, Enerji Kaynakları, Enerji Arzı, Enerji Talebi, Çevrenin Korunması.

Abstract
Energy, which is the essence of the matter, is one of the fundamental inputs of all economic sectors. Reducing energy consumption per unit without leading to a reduction in service and product quality is called energy efficiency. In this study, the National Energy Efficiency Action Plan of 2017-2023 enacted in the Official Gazette No. 30289 dated 02.01.2018 was evaluated. The plan includes the implementation of 44 actions in five sectors. Promotion and awareness training should be given to protect the environment and increase the efficiency in energy resources and energy use. Measurement, monitoring and evaluation audits should be conducted frequently. Continuous new projects for energy efficiency must be developed at the national and international arena. Efforts to improve energy efficiency in each sector should be made. The number of authorized companies that will carry out energy efficiency measurement, monitoring and evaluation audits should be increased. The organizations of congress and fairs on energy efficiency activities should continuously be encouraged.

Keywords
Energy Efficiency, National Energy Efficiency Action Plan, Energy Resources, Energy Use, Efficiency.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 82. Sayısı (Bahar Sayısı) yayımlanmıştır. 83. sayı için makale kabulü devam etmektedir.

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri