eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimZURVANİZM'İN KURULUŞU
(Foundation of Zurvanism )

Yazar : Hayreddin KIZIL    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 17
Sayı : 56
Sayfa : 295-310
Dergiye Geliş Tarihi : 15.05.2013
Yayımlanma Tarihi : 2013


Özet
Bu makalede Antik İran’da bir dönem zaman tanrısı olarak kabul edilmiş Zurvan incelenmiştir. Düalizme karşı geliştirilmiş Zurvanizm’de, Zurvan, Ahura Mazda ve Ehrimen’in yaratıcısı olarak kabul edilmiştir. Çalışmada Zurvan’ın tarihi, Zurvanist düşüncenin ortaya çıkışı ve Sasaniler dönemindeki etkisi araştırılmıştır. Sasaniler’in tarihten silinmesinden sonra Zurvanist düşünce zayıflamasına rağmen ileriki dönemlerde yazılmış kitaplarda bu görüşler tekrar işlenmiştir. Makalenin sonunda Zurvan’ın Ahura Mazda ve Ehrimen’i yaratmasını konu edinen mitos da incelenmiştir.

Anahtar Kelimeler
Zurvan, Sasaniler, Ahura Mazda, Ehrimen, Zurvanizm

Abstract
In this article, Zurvan, who was regarded as the god of time in Ancient Iran for some period, is studied. In Zurvanism, which was developed against dualism, Zurvan was recognised as the creator of Ahura Mazda and Ahriman. In the study, history of Zurvan, the emergence of Zurvanist thought and his effects in Sassanids period are investigated. Despite the weaking of the Zurvanist thoughts after the collapsing of Sassanids, these views were studied in books written in subsequent periods. At the end of the article, the myth focusing on the creation of Ahura Mazda and Ahriman by Zurvan was studied.

Keywords
Zurvan, Sassanids, Ahura Mazda, Ahriman, Zurvanism

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 82. Sayısı (Bahar Sayısı) yayımlanmıştır. 83. sayı için makale kabulü devam etmektedir.

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri