eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimBİLİŞİM SEKTÖRÜNDE KADININ YERİ: LİTERATÜR TARAMASI
(Women Place in Information Technology Sector: Literature Review )

Yazar : Label    Label
Türü : Diğer
Baskı Yılı : 24
Sayı : 81
Sayfa : 555-569
Dergiye Geliş Tarihi : 27.12.2019
Yayımlanma Tarihi : 27.03.2020
DOI Number: :
Cite : Didem Paşaoğlu Baş , (24). BİLİŞİM SEKTÖRÜNDE KADININ YERİ: LİTERATÜR TARAMASI. Ekev Akademi Dergisi, 81, p. 555-569. Doi: 10.17753/Ekev1321.


Özet
İşgücü piyasasında tüm sektörlerde gözlendiği üzere bilişim sektöründe de meslek grupları ve kariyer pozisyonlarının toplumsal cinsiyet temelli ayrışmaktadır. Bilişim sektöründe yer alan mesleklerin önemli bir kısmı erkek egemen (eril) meslekler olarak nitelendirilmektedir. Sektörde titiz, incelikli ve hassas çalışmayı gerektiren meslekler ise kadın (dişil) meslekleri olarak sınıflandırılmıştır. Kariyer pozisyonlarında da kadın yöneticilerinin yoğunluğunun erkek yöneticilere oranla daha düşük olması, yönetici pozisyonlarına gelme ya da getirilme noktasında toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılığın göstergelerindendir. Çalışmanın amaçlarından ilki, Türkiye’de bilişim sektöründe kalkınmanın önemli unsurlarından biri olan kadın istihdamını betimsel olarak analiz etmek ve elde edilen bulgular sonucunda kadınların sektörde istihdamını engelleyen bireysel ve çevresel belirleyenleri ortaya çıkarmaktır. Bir diğer amaç ise kadınların bilişim sektöründe yönetici pozisyonlarında daha az yer almalarının nedenlerinin sorgulanmasıdır. Tüm bu amaçlar kapsamında çalışmada ulusal ve uluslararası yazında yer alan araştırmalar ve istatistiki göstergeler çerçevesinde, kadınların durumu ve konumu betimsel olarak incelenmiştir.

Anahtar Kelimeler
Cinsiyet, Kadın, Bilişim Teknolojisi, İşbölümü, Kariyer.

Abstract
In all sectors in labor market, group of profession and career positions in Information Technology (IT) sector are differentiated by gender. Mostly, professions in the IT sector is described as male dominated professions. Work in sector are classified as female professions require rigorous, refined and precise. Fact that the intensity of female managers in career positions is lower than that male managers.The first aim of the study, IT sector is one of the important elements to analyze descriptive of female employment in Turkey. As a result of findings obtained, it is aimed to reveal the individual and environmental determinants that prevent employment of women in the sector. Another aim is to question reasons why women are less involved in managerial positions in the IT sector. In this study, situation and position of women were examined descriptively in framework of research and statistical indicators in the national and international literature.

Keywords
Gender, Women, Information Technology, Division of Labor, Career.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri