eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimLOJİSTİK PERFORMANS KRİTERLERİNİN SAĞLANMASINDA TÜRK LOJİSTİK SEKTÖRÜNÜN DURUMU
(The Situation of Turkish Logistics Sector in Logistics Performance Criteria )

Yazar : Mehmet Ragıp GÖRGÜN    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 24
Sayı : 81
Sayfa : 229-246
Dergiye Geliş Tarihi : 22.01.2020
Yayımlanma Tarihi : 27.03.2020
DOI Number: :
Cite : Mehmet Ragıp GÖRGÜN , (24). LOJİSTİK PERFORMANS KRİTERLERİNİN SAĞLANMASINDA TÜRK LOJİSTİK SEKTÖRÜNÜN DURUMU. Ekev Akademi Dergisi, 81, p. 229-246. Doi: 10.17753/Ekev1359.


Özet
Bu çalışmanın amacı; Dünya Bankası tarafından 2007 yılından bu yana yapılmakta olan Lojistik Performans Endeksi değerlendirmesinde Türkiye’nin durumunu ortaya koymak ve gösterilen düşük performansının nedenlerini tespit etmektir. Ülkemiz çok önemli bir lojistik filosuna ve altyapısına sahipken maalesef performansımız 2007 den bu yana gerilemiştir. 2007 yılında Lojistik Performans Endeksi’nde 34.sırada olan Türkiye 2018 yılı itibariyle 47. Sıraya gerilemiştir. Rakip ülkeler olarak kabul edebileceğimiz ülkeler, Polonya, Romanya ve Bulgaristan ise önemli gelişmeler kaydetmiştir. Polonya 2007 yılında 40. Sırada iken 2018 yılında 28. sıraya yükselmiştir. Türkiye, bulunduğu coğrafi bölge açısından bakıldığı zaman çok önemi bir konumdadır ve bir lojistik üs olma potansiyeli vardır. Ancak, maalesef bu potansiyeli değerlendirememektedir. Bugün verimli çalışan ve ekonomik fiyatlar sunabilen bir lojistik sektörü özellikle ihraç ürünlerimiz için bir maliyet avantajı sağlayarak firmalarımıza bir rekabet üstünlüğü sağlarken ülkemizin kalkınmasına da katkı sağlayabilir. Sektörün verimli çalışamaması ve ekonomik fiyatlar üretememesinde ve hizmet kalitesinin yeterli olmamasında hem devletimizin kurumlarının hem lojistik firmalarımızın yapmaları gerekenler makalemizde açıklanmıştır. Ayrıca, AB’nin malların serbest dolaşımı ilkesine aykırı olarak Türk TIR’larına uyguladığı kotalarda sektörün performansını olumsuz yönde etkilemektedir. Sektörümüz her şeye rağmen çok önemli bir altyapıya sahiptir ve AB’nin uyguladığı haksız rekabete karşın kendi eksikliklerini giderdiği zaman lojistik performansını üst sıralara taşıyabilecek güçtedir. Çalışmamızda 6 başlık altında toplanmış olan kriterler değerlendirilmiş ve performans kriterlerinde üst sıralara çıkabilmek için yapılması gerekenler ve eksiklikler belirtilmiştir

Anahtar Kelimeler
Lojistik, Lojistik Performans, Lojistik Sektörü, Uluslararası Ticaret, Serbest Dolaşım.

Abstract
The aim of this study; This is being done by the World Bank Logistics Performance Index since 2007, the assessment reveals Turkey's situation and identify the reasons for the poor performance shown. While our country has a very important logistics fleet and infrastructure, unfortunately our performance has decreased since 2007. Turkey ranked 34.th in 2007 and declined to 47th as of 2018. Countries that we can consider as competing countries, Poland, Romania and Bulgaria have made significant progress. Poland ranked 40th in 2007 and 28th in 2018. In our study, the criteria were evaluated under the headings and the things to be done in order to increase the performance criteria were stated. Turkey, when viewed in terms of geographical area is in a position where it has the potential to be a very important and logistics base. Unfortunately, however, it cannot assess this potential. Today, a logistics sector that works efficiently and offers economic prices can provide a competitive advantage to our companies, especially by providing a cost advantage for our export products, while also contributing to the development of our country. The institutions of our state and logistics companies should do in order to ensure that the sector cannot work efficiently and produce economic prices and that service quality is not sufficient is explained in our article. In addition, it affects the performance of the sector negatively in the quotas imposed on Turkish trucks by the EU in contradiction with the principle of free movement of goods. In spite of everything, our sector has a very important infrastructure and is able to carry its logistics performance to the top when it eliminates its own deficiencies despite the unfair competition applied by the EU. In this study, the criteria collected under 6 headings were evaluated and the requirements and deficiencies to be made in order to rise in the performance criteria were stated.

Keywords
Logistics, Logistics Performance, Logistics Sector, International Trade, Free Movement.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 86. sayısı (bahar sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 87. sayımız (yaz sayısı) makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri