eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimHADİSLER IŞIĞINDA KARAR ALMA
(Making Decision in the Light of Prophetic Sunnah-Tradition )

Yazar : Mekkı KLAINA    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 18
Sayı : 58
Sayfa : 551-604
Dergiye Geliş Tarihi : 14.11.2013
Yayımlanma Tarihi : 2014
DOI Number: :
Cite : Mekkı KLAINA , (18). HADİSLER IŞIĞINDA KARAR ALMA. Ekev Akademi Dergisi, 58, p. 551-604. Doi: .


Özet
Gerek birey ve gerekse toplum hayatında karar alma sürecinin önemli yeri vardır. Bu sürecin başarıya ulaşması için planlama yapılması kaçınılmazdır. Bu makale konuyu Hz. Peygamber'in uygulamaları ışığında bilimsel olarak ele almayı hedeflemiştir. Müslüman bireyin karar alma sürecinde nasıl bir yol izlemesi gerektiğini tespit etmeye çalışmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Karar alma, Sünnet, Hadis, İslam.

Abstract
Making a decision is among the most important issues in the life of peoples and communities. Thus requires a deep thinking, good planning and strong strategy for the successful decision, as well as the help and assistance from the Almighty God. This issue has attracted the interest of researchers in the field of politics, economy, social life, education and learning, in order to review the nature of decision, to take preventive actions avoiding its failure, analyzing its consequences and getting well prepared for the success. Based on what has been said earlier for decision making, I have decided to elaborate this issue in the light of prophetic Sunnah -Traditon. Our beloved prophet (Peace be upon him) faced a lot of challenges and has gone through a lot of circumstances which led him to decisions; by taking all necessary steps and following the right way for successful decision. This motivated me to study his actions and footsteps to get guided, to ensure a high quality of our decision. May the Almighty God help us to achieve that.
depakin chrono 300 mg a1softec.com depakin chrono


Keywords
Making decision, sunnah, hadith, prophet, Islam

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri