eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimSÜRREAL RESİMDE KADIN İMGESİ
(Woman Image in Surreal Painting )

Yazar : HURİYE ALTUNER    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 24
Sayı : 82
Sayfa : 151-172
Dergiye Geliş Tarihi : 26.02.2020
Yayımlanma Tarihi : 22.06.2020
DOI Number: :
Cite : HURİYE ALTUNER , (24). SÜRREAL RESİMDE KADIN İMGESİ. Ekev Akademi Dergisi, 82, p. 151-172. Doi: 10.17753/Ekev1390.


Özet
Sürrealizm, sanat ve yaşam alanında radikal başkaldırı ve kural tanımaz tavrın 20 yüz yılın ilk çeyreğinde ifadesi ve daha sonra sanat alanında yaşanacak değişikliklerin öncüsü olmuştur. Bilinçaltının su yüzüne çıkarılması, içten geldiği gibi eser verilmesi ve bu şekilde gerçeğin anlatılması tavrını benimseyen Sürrealizm Andrea Breton’un öncülüğünde pek çok sanatçıyı bünyesinde toplamıştır. Söylemlerini yayınladıkları manifestolarda açıkça dile getiren Sürrealist sanatçılar, Freud’un araştırmalarından büyük ölçüde yararlanmışlardır. Sürrealistler her türlü ahlak ve mantık kuralarını bir tarafa bırakarak çocukluk anılarından başlayarak yaşamlarını tuvallerine yansıtmışlardır. Her sanatçının kendine has üslubu içinde kendi iç dünyalarını seyirciye sunmuş ve kadın imgesine sıklıkla başvurmuşlardır. Sürrealist resimde kadın, dişi, doğurgan, anne, sevgili anlamlarının yanı sıra savundukları özgür cinsel yaşamın simgesi olarak da tasvir edilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Sürrealizm, Kadın İmgesi, Bilinçaltı, Freud, Breton.

Abstract
Surrealism was the expression of radical uprising and unrecognized attitude in the field of art and life in the first quarter of the 20th century, and later the forerunner of changes in the field of art. Surrealism, which has adopted the attitude of unconscious sublimation, giving the work as it comes from inside and telling the truth in this way, has gathered many artists under the leadership of Andrea Breton. Surrealist artists expressing their discourse clearly in the manifests they published have benefited greatly from Freud's research. Surrealist, leaving all kinds of moral and logic rules aside, reflected their lives on their canvases starting from their childhood memories. They presented their inner worlds to the audience in the unique style of each artist and frequently applied to the image of women. In the surrealist painting, it is depicted as the symbol of the free sexual life they defend as well as the meaning of woman, female, fertile, mother and lover.

Keywords
Surrealism, Image of Woman, Subconscious, Freud, Breton.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Yayın Kabulü

    Makale gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. 

    UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri