eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimCABİR VE EBU RAFİ’(R.A)’NİN HADİSİNDE RİVAYET VE DİRAYET AÇISINDAN ŞUFA
(Cabir and Abu Rafee from the View of Interpretation and Reporting at Shufee Hadiths (May God be Pleased with Them) )

Yazar : Ali MUSTAFA    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 19
Sayı : 61
Sayfa : 229 - 256
Dergiye Geliş Tarihi : 2.12.2013
Yayımlanma Tarihi : 2015


Özet
Şufa, fakihlerin üzerinde çokça ihtilaf etmiş olduğu, muamelata dair geniş bir mevzudur. Bu araştırma, şufa bağlamında şerʻî hüküm istinbatında (elde etmede) fıkhu’l-hadîsin önemini açıklama çabasındadır. Zira şerʻî hüküm öncelikle nassa (delil), sonra da nasların anlaşılması için konulmuş kuralları anlamaya dayanır. Bu araştırmada iki husus da önemsemiş, hem isnadı hem de metni incelemiştir. Bununla beraber fıkhî istinbat sürecinde tercihin gerekli olduğu durumlarda nassı isnada göre öncelemiştir.

Anahtar Kelimeler
Şufa, Fıkh’ul-Hadis, Cabir Hadisi, Ebu Rafi Hadisi

Abstract
Shuffa is divided into many branches and is among the subjects on which the legists conflict so much. This research is surveyed in order to explain the importance of understanding the Hadith Science (the nice words of our prophet, Mohammed) in the religious judgement. Because, the religious judgement depends on the Nass’s (the Qoran and the Hadith, the basic sources of Islam) becoming reality, first of all. Then, the well-understanding of the religious Nass according to basic subjects comes in order the religous Nass to be understood. This research emphasizes two points: this research reports the judicial entitlement and understanding of the text. Here, it is majored on the subject of the forensic judgement, in the cases that grounds on the choice derived from the Nass directly.

Keywords
Shufaa, Understanding The Hadith, Cabir Hadith, Abu Rafee Hadith.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 82. Sayısı (Bahar Sayısı) yayımlanmıştır. 83. sayı için makale kabulü devam etmektedir.

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri