eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimMEÂRİC SURESİNDE İNSANIN OLUMLU VE OLUMSUZ ÖZELLİKLERİ
( Positive and Negative Trits of Human ın Surah Al-Ma’arij )

Yazar : Label    Label
Türü : Diğer
Baskı Yılı : 24
Sayı : 83
Sayfa : 89-106
Dergiye Geliş Tarihi : 13.07.2020
Yayımlanma Tarihi : 30.09.2020
DOI Number: :
Cite : Beyza Sümeyye KARAKAŞ TUĞRUL - Hüseyin YAŞAR, (24). MEÂRİC SURESİNDE İNSANIN OLUMLU VE OLUMSUZ ÖZELLİKLERİ. Ekev Akademi Dergisi, 83, p. 89-106. Doi: 10.17753/Ekev1561.


Özet
İnsan, iyiyi ve kötüyü ayırt edebilme kabiliyetine sahip olmakla birlikte, güzele ve çirkine de yönelebilmektedir. Böylelikle doğasında mevcut olan ve nefsinin telkin ettiği olumsuz davranışlara ilgi göstermektedir. Kur’an’da bildirilen ideal müminin özelliklerine uygun davranışlara yönelmek inanmanın gereğidir. İnsanın özelliklerinden, taşıması gereken ulvî hasletlerinden bahseden Meâric suresi, bu hususlara çok veciz bir şekilde değinmiştir. Allah’ın varlığı, birliği ve yüceliği inancının yerleştirilmesinden sonra surenin en büyük hedefi; insanların kalplerini sabırsızlık, tatminsizlik, cimrilik gibi onun kişiliğinde tahribata yol açan kötü huylardan arındırmaktır. Bu makalede, Meâric suresi ekseninde, insanın iki farklı yapısına, müspet ve menfî özelliklerine işaret eden ayetler incelenirken surede dolaylı olarak zikredilen olumlu özellikler de tespit edilmeye çalışılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Kur’an, Tefsir, Meâric, İnsan, Olumlu/Olumsuz Özellik.

Abstract
Human being has the ability to distinguish between good and evil, can also turn towards beauty and the ugly. Thus, he can show interest in the negative behaviors that are present in his nature and instilled by his desires. It is the necessity of believing to turn to behavior that is appropriate to the characteristics of the ideal believer as revealed in the Qur'an. Surah Al-ma'arij, speaks of the characteristics of human being and his lofty features, has addressed these matters very briefly. After the establishment of the belief in the existence, singularity and glory of Allah, the greatest goal of the Surah is to purify the hearts of people from bad habits that lead to destruction in his personality such as impatience, dissatisfaction, stinginess. In this article, while examining the verses of Surah Al-Ma'arij that point to two different structures of Man, positive and negative traits, the positive traits mentioned indirectly in the surah were also tried to be identified.

Keywords
Qur’an, Qur’anic Exegesis, Al-Ma’arij, Human, Positive /Negative Traits.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri