eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı Erişimİbn Tufeyl’in “Hay Bin Yakzan” Efsanesinde Bulunan Felsefî, Tasavvufî ve Edebî Yönün Değerlendirilmesi
(أسطورة "حي بن يقظان" لابن طفيل بين الفلسفة والتصوف والأدب )

Yazar : Kerim FARUK    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 24
Sayı : 83
Sayfa : 509-538
Dergiye Geliş Tarihi : 17.07.2020
Yayımlanma Tarihi : 30.09.2020
DOI Number: :
Cite : Kerim FARUK , (24). İbn Tufeyl’in “Hay Bin Yakzan” Efsanesinde Bulunan Felsefî, Tasavvufî ve Edebî Yönün Değerlendirilmesi. Ekev Akademi Dergisi, 83, p. 509-538. Doi: 10.17753/Ekev1572.


Özet
Edebiyatçı ve filozof İbn Tufeyl’in VI/XII. yüzyılda oluşturmuş olduğu “Hay Bin Yakzan” karakteri, uluslararası edebî eserlerde modern çağa uzanan efsanevî karakterden birisidir. Bu eser, Arapçadan Latinceye ve birkaç Avrupa diline çevrilmiştir. Bu durum çoğu batılı yazarın etkilenmesine ve bu kurguyu yazdıkları romanlarında işlemelerine neden olmuştur. “Tarzan”-Edgar Rice Burroughs ve “Robinson Crusoe”-Daniel Defoe bunlara örnektir. Bu efsane, insanlardan izole olan bir adada, bir bebeğin dişi ceylan tarafından bulunmasını ve büyütülmesini, daha sonra bu dişi ceylanın ölümüyle, hayatının dönüm noktasından geçmesini, felsefî ve tasavvufî düşünceler edinmesini, bu düşünceler sonucunda da tevhide ulaşmasını anlatmaktadır. Bu araştırma, felsefî ve edebî özellikler barındırmakla birlikte bu karakterin dünya edebiyatında yer almasının başlıca nedenini ele almaktadır. Aynı zamanda yoğun okuma ve araştırma yöntemiyle İbn Tufeyl’in romanını edebî, felsefî ve tasavvufî boyutlarıyla incelemeyi, dil bilimsel olguları ve bunların tahlillerini ve sonuçlarını, içinde felsefî ve tasavvufî ögeler barındıran metnin yalnızca edebî bir hale dönüşmesini de ele almaktadır. Araştırma şu şekilde bölünmüştür: Mukaddime: Araştırmanın tanımını, hedeflerini, yöntemini ve planını kapsamaktadır. Giriş: Hay Bin Yakzan ve İbn Tufeyl tanıtılmaktadır. Araştırılan üç kısım: Araştırmanın felsefi, tasavvufi yönü ve edebi üslubu ele alınmakla birlikte edebi üslup büyüme, akıl, kalp-ruh, kendi kendine edindiği kazanç ve başkaları tarafından edindiği kazanç şeklinde ayrılmıştır. Sonuç ve kaynak listesi sonlandırılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Efsane, Edebiyat, Felsefe, Tasavvuf, Hay Bin Yakzan, İbn Tufeyl

Abstract
تعتبر شخصية حي بن يقظان التي أبرزها- الفيلسوف المتصوف الأديب- ابن طفيل في القرن السادس الهجري، الثاني عشر الميلادي؛ من الشخصيات الأسطورية التي امتدت في الأعمال الأدبية العالمية إلى العصر الحديث؛ فقد ترجمت من العربية إلى اللاتينية وعدة لغات أوروبية، ومن ثم أثرت في كثير من الأدباء والكتاب الغربيين، منهم على سبيل المثال إدجار رايس باروز في روايته طرزان، ودانيال ديفو في روايته ربنسون كروسو. تنبع تلك الأسطورة من نشأة طفل رضيع في جزيرة منعزلة عن البشر، عثرت عليه ظبية فكانت ترضعه، وتعتني به؛ حتى كبر. وكانت حادثة وفاة الظبية نقطة فاصلة في حياته؛ إذ بدأ يفكر بطريقة فلسفية صوفية ويضع تصورا للكون والدين؛ فوصل للتوحيد حسب الطرح الصوفي لابن طفيل. وفي محاولة لفهم كيفية تحول شخصية في عمل أدبي فلسفي صوفي إلى أسطورة أثرت في الأدب العالمي وما زالت؛ يهدف هذا البحث إلى دراسة قصة حي بن يقظان بأبعادها الأدبية والفلسفية والصوفية؛ بمنهج استقرائي، يعتمد على رصد الظواهر اللغوية والبلاغية، وتحليلها، واستخلاص النتائج. ويكشف عن تأثير ملابسات النص الفلسفية والصوفية في الصياغة الأدبية. وقد روعي في هذه الدراسة القواعد الأكاديمية والأخلاقية؛ فأشير في المتن والهوامش وقائمة المراجع والمصادر إلى ما اقتبس من معلومات أو أفكار أو نتائج، ونسبت إلى أصحابها. وقسمت الدراسة إلى: تقديم، تناول: التعريف بالدراسة، وأهدافها، ومنهجها، وخطتها. وتمهيد، تناول: التعريف بشخصية حي بن يقظان، والتعريف بابن طفيل. وثلاثة مباحث، تناولت: الجانب الفلسفي، والجانب الصوفي، والسمات الأدبية. وتناول مبحث السمات الأدبية مراحل: التنشئة، والعقل، والقلب والروح، والاكتساب والنقل. وخاتمة. وقائمة المصادر والمراجع.

Keywords
أسطورة، أدب، فلسفة، تصوف، حي بن يقظان، ابن طفيل.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri