eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimNEO-PRAGMATİST BİR DÜŞÜNÜR OLAN HANS JOAS’IN DEĞER KAVRAMINA YAKLAŞIMI
(As a Neo-Pragmatist Philosopher Hans Joas Concept of Value )

Yazar : Fatma Tosun Köse    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 24
Sayı : 83
Sayfa : 289-298
Dergiye Geliş Tarihi : 29.07.2020
Yayımlanma Tarihi : 30.09.2020
DOI Number: :
Cite : Fatma Tosun Köse , (24). NEO-PRAGMATİST BİR DÜŞÜNÜR OLAN HANS JOAS’IN DEĞER KAVRAMINA YAKLAŞIMI. Ekev Akademi Dergisi, 83, p. 289-298. Doi: 10.17753/Ekev1602.


Özet
Önemli bir neo-pragmatist düşünür olan Hans Joas, değer kavramının akademik çevrelerde tartışmalı bir konu iken, değerin kökeni meselesi üzerinde durulmadığına dikkat çeker. Bu yüzden Joas ‘Değerlerin Oluşumu’ adlı eserinde, sosyoloji ve felsefe alanındaki bazı düşünürlerin değer ve değerin kaynağı hakkındaki düşüncelerini tanıtır ve tartışır. Yaptığı araştırmalar sonucunda Joas pragmatizmin etkisi altında değerin kökenine ilişkin kendi tezini ortaya koyar. Buna göre ‘Değer, insanın kendini inşasındaki deneyimlerinden ve kendi aşkınlık tecrübesinden meydana gelir.’ Fakat buradaki aşkınlık kavramı aşkın bir varlığa atıfta bulunmamakta, insanın kendi dışına çıkıp kendisini aşması anlamına gelmektedir. İnsanın kendi inşa etmesi ise, kendisini diğerlerinden ayıran kimlik kazanma sürecini ifade eder.

Anahtar Kelimeler
Değer, Değerin Kökeni, Aşkınlık, Tecrübe, Kimlik, Benlik.

Abstract
As an important neo-pragmatist philosopher Hans Joas notes that the term of value is very controversial in academic circles. But the analysis of how values arise have failed. For this reason he refers in ‘The Genesis of Values’ to some classical philosophers in sociology and philosophy. He presents and discusses their conception of values and the genesis of values. As a result of his research he formulates his own theory of the genesis of values under the inspiration of Pragmatism: ‘Values, arise from the experiences of selfformation and self-transcendence of humanbeings. But Joas doesn’t refer to transcendental existence. He uses this term as going beyond ourselves. And self- formation is a process in that individuals achieve their self-identity.

Keywords
Value, Genesis of Values, Transcendence, Experience, Identity, Self.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri