eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimKUR’AN’DA İNSANLARI HAK YOLDAN SAPTIRAN ÂMİLLER
(The Forces that Deflect People from the Right Way in the Qur'an )

Yazar : MAZHAR DÜNDAR    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 24
Sayı : 83
Sayfa : 539-564
Dergiye Geliş Tarihi : 2.08.2020
Yayımlanma Tarihi : 30.09.2020
DOI Number: :
Cite : MAZHAR DÜNDAR , (24). KUR’AN’DA İNSANLARI HAK YOLDAN SAPTIRAN ÂMİLLER. Ekev Akademi Dergisi, 83, p. 539-564. Doi: 10.17753/Ekev1608.


Özet
İnsanın Yüce Allah karşısında sorumlu olmasının sebebi, onun özgür iradesi ve yeteneklerini kullanabileceği "aklının" olmasıdır. Kişi kendisinde potansiyel olarak bulunan bu kabiliyetlerle, bir inanma biçimi ve hayat tarzı seçebilir. Dünya hayatında seçtiği inanç ve yaşam biçiminden sorumlu tutularak ahiret hayatında bunun hesabını verecektir. İnsanın tercih ettiği bu hayat tarzı bazen vahyin çerçevesinde iken, bazen de karşıt otoritelerin arzuladıkları istikamette olabilmektedir. İnsan, şayet iradesini ve aklını ilâhî otoriteye teslim etmez ise, hak yoldan saptıran unsurlara kaptırmış olur. Bu unsurlar, ataların dinine tabi olmak, toplumun önderlerine uymak, haddi aşmış zengin insanlara uymak ve kötü arkadaşlıklar edinmektir. İnsanlar, geçmişten kopuk yaşayamadıkları için inanç ve yaşam biçimlerini büyük ölçüde atalarından devraldıkları geleneksel yaşam tarzıyla sürdürmüşlerdir. İçinde yaşadıkları toplumun inanç ve kültürüyle yetişerek onun bir parçası haline gelmişlerdir. Toplumdaki geleneksel inanç ve kültürün doğru veya yanlış olduğunu tahlil etmeleri bir yana, geçmişteki atalarının, liderlerinin, ileri gelenlerin, sermaye sahiplerinin ve arkadaş çevresinin etkisinde kalarak genellikle o inanç ve kültürü yaşatmış ve savunucusu olmuşlardır. İşte böylesi bir toplumda yaşayan insanın, içinde bulunduğu toplumun inanç ve kültürünün hatalı yönlerini fark edebilmesi için mutlaka tevhîd inancı ve ilâhî bildirimler doğrultusunda uyarılması ve bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler
Din, Tevhîd, Vahiy, Atalar, Seçkinler.

Abstract
The reason why man is responsible to Allah is that he has "the mind" that he can use his free will and abilities. With these potential abilities, a person can choose a form of belief and lifestyle. He is held responsible for the belief and lifestyle he chooses in the world life and will has to account for these responsibilities in the hereafter. While this lifestyle preferred by people is sometimes within the framework of revelation, sometimes it can be in the direction desired by the opposing authorities. If he keeps his will and mind out of divine authority, he will be given rein to the factors that make veer from the right way. These factors are to be subordinated to the religion of the ancestors, to comply with the leaders of the society, to follow the rich people who have exceeded the limit and to make bad friendships. Since people could not live separately from the past, they maintained their beliefs and lifestyles largely through the traditional lifestyle they inherited from their ancestors. They grew up with the beliefs and culture of the society in which they lived and became part of it. In addition to analysing whether traditional beliefs and culture in the society are true or false; under the influence of their ancestors, leaders, notables, capital owners, and circle of friends who lived in the past, they often lived and defended that belief and culture. In order for a person living in such a society to realize the wrong aspects of the belief and culture of the society in which he lives, he must be warned and raise awareness in line with the Tawheed belief and divine declarations.

Keywords
Religion, Tawhîd, Revelation, Ancestry, Notables.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri