eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimCOVİD-19 SALGINI VE UZAKTAN EĞİTİM: UYGULAMADAKİ SORUNLAR
(Covid-19 pandemic and distance education: Problems in implementation )

Yazar : Evren ERZEN  Mustafa Ceylan  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2020
Sayı : 84
Sayfa : 229-248
Dergiye Geliş Tarihi : 27.08.2020
Yayımlanma Tarihi : 27.12.2020
DOI Number: :
Cite : Evren ERZEN Mustafa Ceylan, (2020). COVİD-19 SALGINI VE UZAKTAN EĞİTİM: UYGULAMADAKİ SORUNLAR. Ekev Akademi Dergisi, 84, p. 229-248. Doi: 10.17753/Ekev1650.


Özet
Bu çalışmanın amacı Covid-19 salgını sürecinde yüz yüze eğitim olanakları ortadan kalkan öğrencilerin zorunlu olarak almış oldukları uzaktan eğitime ilişkin görüşlerinin belirlenmesidir. Bu amaçla gönüllülük esasına dayalı olarak katılımı sağlanan 10’u erkek 3’ü kız 13 öğrencinin görüşlerine başvurulmuştur. Öğrencilerin yaşları 20 ila 24 arasında değişmektedir. Bulgular uzaktan eğitimde başarılı öğretim üyelerinin etkili sunumlar yapma, hızlı iletişim kurma ve kaliteli içerik oluşturma becerisine sahip olduklarını göstermektedir. Öğrenciler tarafından başarısız görülen öğretim üyelerinin ise sadece not paylaşımıyla yetindikleri, kalitesiz içerik paylaştıkları, iletişim kurmadıkları ve ödevlerinde anlaşılmaz yönergeler verdikleri görülmektedir. Ders içeriğinin takibinde ve derse katılımda özerk olunması olumlu olarak algılanmaktayken, öğrencilerin sorumluluk duygularının zedelendiği görüşü olumsuz faktör olarak belirtilmiştir. Uzaktan eğitim sürecinde ders değerlendirmelerinin sonuçların yazılım algoritmaları tarafından hesaplanmasının hızlı, tarafsız ve çevresel faktörlerden etkilenmeden hazırlanmasının olumlu; kopya çekilmeye müsaitlik ve cevapların yayınlanmaması durumları olumsuz olarak değerlendirilmiştir. Öğrencilerin kendileri bir sorun yaşamamış olsa da bazı arkadaşlarının bilgisayar veya internete erişimine sahip olmadıkları ve erişim sağladıkları cihazların yetersiz hızlara sahip olabileceğine dair endişe yaşadıkları belirlenmiştir. Uzaktan eğitimdeki iletişimde ise öğretim üyesiyle önemli olan faktörün dönüt alınabilmesi, arkadaşlarla olan iletişimde ise iletişimin miktarının ve problemlerinin artışının önemli görüldüğü belirtilmiştir. Sonuçlar literatür doğrultusunda tartışılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Corona, Covid-19, Uzaktan Eğitim, Sorunlar, Üniversite, Öğrenciler.

Abstract
The aim of this study is to determine the opinions of the students, whose face to face education opportunities have disappeared in the Covid-19 process, about the obligatory distance education they have received. For this purpose, the opinions of 13 students [10 male (76.92%) and 3 female (23.08%)], who were participated on a voluntary basis, were consulted. Students' ages range from 20 to 24 (Mage = 22, Sd = 1.22). Findings show that successful faculty members in distance education have the ability to make effective presentations, communicate quickly and create quality content. On the other hand, it is seen that the faculty members who are found unsuccessful are only satisfied with the sharing of notes, share poor quality content, do not communicate and give incomprehensible instructions in their homework. While the autonomy of following the course content and participating in the course is perceived positively, the view that students' sense of responsibility is damaged is stated as a negative factor. During the distance education process, it was evaluated positively that the course evaluations were prepared by the software algorithms for calculating the results quickly, impartially and without being affected by environmental factors. The availability of cheating and not publishing answers were considered negative. Although the students themselves did not have any problems, it was determined that some of their friends did not have access to the computer or the internet and that they were worried that the devices they accessed might have insufficient speeds. It has been determined that it is important to get feedback in communication with the lecturer. In communication with friends, it has been reported that there are communication problems and problems. The results are discussed in accordance with the literature.

Keywords
Corona, Covid-19, Distance Education, Problems, University, Students.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 86. sayısı (bahar sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 87. sayımız (yaz sayısı) makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri