eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimRÛM SURESİ BAĞLAMINDA VII. YÜZYIL DOĞU ROMA-İRAN SAVAŞLARININ İNCELENMESİ
(Examination of East Roman-Iranian Wars in Surah Ar-Rum )

Yazar : Label    Label
Türü : Diğer
Baskı Yılı : 2020
Sayı : 84
Sayfa : 291-310
Dergiye Geliş Tarihi : 31.08.2020
Yayımlanma Tarihi : 27.12.2020
DOI Number: :
Cite : Hilal Başak KARAKAŞ Hüseyin Yaşar, (2020). RÛM SURESİ BAĞLAMINDA VII. YÜZYIL DOĞU ROMA-İRAN SAVAŞLARININ İNCELENMESİ. Ekev Akademi Dergisi, 84, p. 291-310. Doi: 10.17753/Ekev1660.


Özet
Rûm suresi adını ikinci ayetinde geçen “Rûm” kelimesinden almaktadır. Çalışmamızın konusunu teşkil eden ayetler, Rumlar ile İranlılar arasındaki yüzyıllar boyunca süren savaşların son dönemiyle alakalıdır. İlgili ayetlerde Rumların İranlılar karşısında yenilgiye uğradıkları fakat yakın bir zaman sonra bu durumun tersine dönerek galibiyet elde edecekleri beyan edilmektedir. Gayba dair verilen bu haber tarihte aynen gerçekleşmiştir. Çalışmamızda ilgili ayetler; Kur’an’ın Allah’tan gönderilmiş olduğunun delili ve Hz. Muhammed’in peygamberliğinin açık ispatlarından olması yönüyle ele alınmış ve müfessirlerin konuyla ilgili görüşleri aktarılmıştır. Bu savaşların farklı coğrafyalarda yaşanıyor olmasına rağmen Müslümanların ve müşriklerin gündemini meşgul etmesi ise kayda değer bulunmuştur. Onlar dönemin iki büyük gücü olan Rum ve İran imparatorlukları arasındaki savaşları ilgiyle takip etmekle kalmayarak taraftarlıklarını da açıkça belli etmişlerdir. Çalışmamızda savaşın tarihsel seyri incelenerek Müslümanların ve müşriklerin bu savaşta taraftar oluşlarındaki temel sebepler tespit edilmeye çalışılmıştır. Rum suresi örnekliğinde inanç faktörünün toplumların birbirlerini desteklemesindeki etkisi tartışılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Kur’an, Rum, Bizans, İran, Ehl-i Kitap, İnanç, Savaş.

Abstract
Surah Ar-Rum gets its name from the first verses. These verses, which are the subject of our study, are related to the last period of centuries-long wars between the Greeks and the Iranians. In the relevant verses, it is stated that the Greeks were defeated against the Iranians, but they will win against them soon after. This news about the unseen has come true in history as the same way. In our study, the related verses are considered as the proof that the Qur'an was sent by Allah and as a clear proof of the prophethood of Muhammad. The opinions of the commentators on the subject were conveyed. Although these wars took place in different geographies, it was found noteworthy that it is engaged in Muslims' and polytheists' agenda. They followed the wars with interest between the two great powers of the period, the Greek and Iranian empires, and clearly showed their side. In our study, the historical course of the war was examined and the main reasons why Muslims and polytheists became adherents at this war were tried to be determined. In the example of Surah Ar-Rum, the effect of belief factor on supporting between societies is discussed.

Keywords
Qur'an, Rum, Byzantium, Iran, People of the Book(Ehl-i Kitap), Belief, War.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 86. sayısı (bahar sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 87. sayımız (yaz sayısı) makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri