eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimALTINCI SINIF ÖĞRENCİLERİNİN KONUŞMALARINDA KARŞILAŞILAN BOĞUMLAMA VE SÖYLEYİŞ YANLIŞLARININ ÇEŞİTLİ DEĞİŞKENLERE GÖRE İNCELENMESİ
(An Investigation into Articulation and Pronunciation Errors by Sixth-Grade Students in terms of Various Variables )

Yazar : Keziban TEKŞAN  Ayşe KARACA  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2020
Sayı : 84
Sayfa : 377-390
Dergiye Geliş Tarihi : 28.10.2020
Yayımlanma Tarihi : 27.12.2020
DOI Number: :
Cite : Keziban TEKŞAN Ayşe KARACA, (2020). ALTINCI SINIF ÖĞRENCİLERİNİN KONUŞMALARINDA KARŞILAŞILAN BOĞUMLAMA VE SÖYLEYİŞ YANLIŞLARININ ÇEŞİTLİ DEĞİŞKENLERE GÖRE İNCELENMESİ. Ekev Akademi Dergisi, 84, p. 377-390. Doi: 10.17753/Ekev1739.


Özet
Araştırmanın amacı 6. sınıf öğrencilerinin konuşmalarında yaptıkları söyleyiş ve boğumlama yanlışlarını farklı değişkenlere göre tespit etmek ve elde edilen veriler doğrultusunda eğitim öğretim alanında yapılan çalışmalara katkı sağlamaktır. Öğrencilerin konuşmalarında yaptıkları söyleyiş ve boğumlama yanlışlarının tespiti öğretim programında konuşma becerisine ne kadar önem verildiğini ve süreç içerisinde yapılması beklenen etkinliklerin ne derece etkili olduğunu ortaya çıkaracaktır. Konuşma bozuklukları üzerine tez çalışmaları mevcut iken söyleyiş ve boğumlama yanlışları üzerine ayrıntılı herhangi bir çalışmanın yapılmadığı görülmektedir. Dolayısıyla yapılan bu çalışma, özgün bir nitelik taşımaktadır. Bu çalışma, tarama modelinde yürütülmüştür Araştırmanın çalışma grubu, 2018-2019 eğitim öğretim yılı birinci döneminde Ordu ili Çaybaşı ilçesine bağlı bir devlet ortaokulunda öğrenim görmekte olan 6. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Öğrenci ve velilere araştırma hakkında bilgi verilmiş ve gönüllü olarak araştırmaya katılmaları istenmiştir. Çalışma grubunda 8 kız, 11 erkek olmak üzere toplam 19 öğrenci yer almıştır. Çalışma grubunun belirlenmesinde olasılıklı olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemine başvurulmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre altıncı sınıf öğrencilerinin konuşmalarında en çok ses düşürme söyleyiş ve boğumlama yanlışı yaptığı, hazırlıklı konuşmalarında hazırlıksız konuşmalarına göre daha çok söyleyiş ve boğumlama hatası yaptığı ve erkek öğrencilerin konuşmalarında kız öğrencilerden daha çok söyleyiş ve boğumlama yanlışı yaptığı tespit edilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Boğumlama, Söyleyiş, Ses Düşürme, Ses Ekleme, Ses Değiştirme.

Abstract
The purpose of the present study is to identify the articulation and pronunciational errors of sixth-grade students in terms of various variables and to contribute to the available literature and future studies in educational fields. Identification of pronunciation and articulation errors made by students is expected to reveal how much importance is attached to speaking skills in a curriculum and how effective the performed activities are. Theses and dissertations are available on speech disorders; however, to the best knowledge of the author, there is no in-depth research on articulation and pronunciation errors, which makes this paper unique and academically significant. This is a descriptive survey. The sample of the study consists of sixth-grade students who were studying in a middle school in Çaybaşı town of Ordu, Turkey, in the first semester of the 2018-2019 academic year. The students and their parents/guardians were informed of the purpose of the research and asked to participate in the study if they wished to. The sample consists of eight female and eleven male students, adding up to 19 students. Convenience sampling of non-probability sampling was employed for the purpose of the study. The obtained results showed that elision was the most frequently observed pronunciation and articulation error made by the six graders, they made more of such errors in their prepared speeches than in their impromptu ones, and the male students had recourse to errors of these kinds more often than the female students.

Keywords
Articulation, Pronunciation, Elision, Addition, Spoonerism.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 86. sayısı (bahar sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 87. sayımız (yaz sayısı) makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri