eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimZ KUŞAĞI ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNİN OKUL MÜDÜRLERİNE DAİR ALGILARININ İNCELENMESİ
(An Analysis of Generation Z Middle School Students’ Perceptions About School Principals )

Yazar : Label    Label
Türü : Diğer
Baskı Yılı : 2020
Sayı : 84
Sayfa : 529-550
Dergiye Geliş Tarihi : 28.10.2020
Yayımlanma Tarihi : 27.12.2020
DOI Number: :
Cite : Özgür Önen Funda Eryılmaz Ballı, (2020). Z KUŞAĞI ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNİN OKUL MÜDÜRLERİNE DAİR ALGILARININ İNCELENMESİ. Ekev Akademi Dergisi, 84, p. 529-550. Doi: 10.17753/Ekev1741.


Özet
Öğrencilerin, öğrenci başarısında ve okul devamlılığında etkili bir faktör olan okul müdürlerine yönelik algıları öğrenci – okul müdürü etkileşiminin ve iletişiminin etkililiği açısından önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı ortaokullarda öğrenimlerini sürdüren öğrencilerin, okul müdürlerini nasıl tanımladıkları konusunda metaforlar aracılığı ile bilgi sahibi olmaktır. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımlarından olgu bilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler tümevarımcı içerik analizi tekniğiyle değerlendirilmiştir. Araştırma Isparta ili merkez ilçede bulunan, ulaşımı kolay ve sosyo-ekonomik ve kültürel açıdan farklı (düşük-orta-yüksek) düzeyde olan 3 devlet ortaokulunda öğrenim gören 5-6-7 ve 8. sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada öğrencilerin görüşleri doğrultusunda Z kuşağı ortaokul öğrencilerinin okul müdürlerini dönüşümsel lider, babacan lider, durumsal lider ve yönetici olarak algıladıkları sonucuna varılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Okul Müdürü, Liderlik, Z Kuşağı, Okul Yönetiminde Değişim, Öğrencilerin Müdür Algısı.

Abstract
Student’s perception of school principal, is an effective factor in student achievement and school attendance, is important for the effectiveness of student - school principal interaction and communication. The aim of this research is to get knowledge by metaphors about how students define their school principals. Phenomenological research design, one of the qualitative research approaches, was followed in the study. The data was evaluated by inductive content analysis technique. The study was conducted with 5-6-7 and 8th grade students from the state schools in Isparta, which are located in the central district, is easy to access, with low-middle-high socio-economic levels and different cultures. According to the students' perceptions, it was concluded that Generation Z middle school students perceive their principals as transformational leaders, paternal leaders, situational leaders and administrators.

Keywords
School Principal, Leadership, Generation Z, Change in School Management, Principal Perceptions of St

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 86. sayısı (bahar sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 87. sayımız (yaz sayısı) makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri