eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimOSMANLI İMPARATORLUĞU’NDA MİSYONERLİK VE ERZURUM’DAKİ FAALİYETLERİ
(Missionary in Ottoman Empire and Missionary Activities in Erzurum )

Yazar : Murathan KEHA    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 18
Sayı : 58
Sayfa : 73-96
Dergiye Geliş Tarihi : 19.12.2013
Yayımlanma Tarihi : 2014
DOI Number: :
Cite : Murathan KEHA , (18). OSMANLI İMPARATORLUĞU’NDA MİSYONERLİK VE ERZURUM’DAKİ FAALİYETLERİ . Ekev Akademi Dergisi, 58, p. 73-96. Doi: .


Özet
En eski çağlardan beri insanlar kendi inançlarını yaymak için çalışmışlardır. Hıristiyan misyonerler de kendi inanç sistemlerini dünyaya yaymak için büyük gayretler göstermekten geri durmamışlardır. Ancak bu gayretler her zaman din menşeli olmamış ve emperyalizmle iç içe girmiştir. Ele aldığımız devrede de özellikle Osmanlı toprakları üzerinde devam ettirilen misyonerlik faaliyetleri neredeyse tamamen bu minval üzere yürütülmüştür. Burada bir de Osmanlı Devleti’nin Müslüman bir ülke olması ve Hıristiyanlıkla İslam arasında süre gelen mücadele de göz önüne alındığına olay çok daha farklı boyutlara taşınmış, misyonerler tamamen Osmanlı Devleti’ni yıkma politikasını benimsemişlerdir. Devlet de bunun farkında olmasına rağmen elindeki gücü yitirdiği için her biri bir yabancı devletin güdümünde ve himayesinde çalışan misyonerlerle güçlü bir şekilde mücadele edememiştir. Elbette içinde çok farklı unsurları ve milletleri barındıran, doğunun kilidi konumunda olan Erzurum’da da bu faaliyetler son sürat devam etmiş, misyonerler özellikle Ermenileri baştan çıkarmak için ellerindeki imkânları ve devletin zaaflarını sonuna kadar kullanmaktan çekinmemişlerdir. Bu maksatla açtıkları okullar ve çeşitli vasıtaları kullanarak elde ettikleri yerel yardımcılar vasıtasıyla bu amaçlarını gerçekleştirmişlerdir. Ancak Osmanlı Devleti ve onun emrinde görev alan valiler misyonerlerin tüm bu kötü tutum ve faaliyetlerine rağmen her zaman onlara karşı insanca davranmış ve misyonerlere misliyle mukabelede bulunmamışlardır.

Anahtar Kelimeler
Misyonerlik, Misyoner, Misyoner Okulları, Erzurum

Abstract
Starting from ancient times, people strived to spread their beliefs. Christian missionaries too strived to spread their system of beliefs into the world. However, these attempts were not all religious, they intertwined with imperialism. Almost all missionary activities on Ottoman soil in the period we are dealing were this kind. At the same time, if we take into consideration that Ottoman Empire was Muslim, and if we consider ongoing struggle between Christianity and Islam, it changed a lot, and missionaries adopted the policy to destroy Ottoman Empire. Although state was aware of this, as it lost its power, it could not fight against them who worked in the service and patronage of different foreign states. In Erzurum too, which was in the position of the key of the East and which sheltered various elements and nations, these activities continued rapidly, and missionaries, especially to tempt Armenians, used the weakness of the state and all means at their hands. However Ottoman Empire and its governors behaved missionaries nicely in spite of their bad attitudes and activities, and could not respond them effectively.

Keywords
Missionary, Missionary schools, Erzurum

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Yayın Kabulü

    Makale gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. 

    UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri