eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimBOYUN EĞİCİ MERHAMET ÖLÇEĞİ’NİN TÜRK KÜLTÜRÜNE UYARLANARAK PSİKOMETRİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ
(An Analysis of the Psychometric Characteristics of the Submissive Compassion Scale According to Turkish Culture )

Yazar : SEHER AKDENİZ  Zeynap Ahçı, Hatice Harmancı, H.Deniz Günaydın  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2020
Sayı : 84
Sayfa : 575-584
Dergiye Geliş Tarihi : 10.11.2020
Yayımlanma Tarihi : 27.12.2020
DOI Number: :
Cite : SEHER AKDENİZ Zeynap Ahçı, Hatice Harmancı, H.Deniz Günaydın, (2020). BOYUN EĞİCİ MERHAMET ÖLÇEĞİ’NİN TÜRK KÜLTÜRÜNE UYARLANARAK PSİKOMETRİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ. Ekev Akademi Dergisi, 84, p. 575-584. Doi: 10.17753/Ekev1764.


Özet
Bu araştırmanın amacı CatariNo, Gilbert, MCewaN ve Baiao (2014) tarafından geliştirilen Boyun Eğici Merhamet Ölçeği’nin Türk kültürü için geçerlik güvenirliğini incelemektir. Ölçeğin uyarlama süreci dilsel eşdeğerliğin sağlanması ve pilot uygulamalar ile başlamış ve faktör analizi-güvenilirlik analizleri ile tamamlanmıştır. Her bir aşamada farklı çalışma grupları ile çalışılmış ve bu kapsamda toplam 371 katılımcıya ulaşılmıştır. Ölçeğin model uyumu için doğrulayıcı faktör analizi uygulanmış ve uyum indekslerinin yeterli düzeyde olduğu belirlenmiştir. Güvenirlik değerleri ise iç tutarlık ve iki yarı güvenirliği açısından önerilen sınırlar içerisinde olduğunu göstermiştir. Araştırma sonucunda Boyun Eğici Merhamet Ölçeği’nin Türk kültüründe ilişkili araştırma süreçlerinde kullanılabilecek güvenilir ve geçerli bir ölçme aracı olduğu şeklinde değerlendirilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Boyun Eğici Merhamet Ölçeği, Güvenirlik, Geçerlik, Merhamet, Ölçek Uyarlama.

Abstract
The aim of this research is to examine the validity and reliability of the Submissive Compassion Scale, developed by CatariNo, Gilbert, MCewaN and Baiao (2014) for Turkish culture. The adaptation process of the scale started with the provision of linguistic equivalence and pilot applications and was completed with factor analysis-reliability analysis. At each stage, different study groups were studied on and 371 participants attended within this scope. Confirmatory factor analysis was applied for the model fit of the scale and it was determined that the fit indices were sufficient. The reliability values showed that it was within the recommended limits in terms of internal consistency and split half reliability. As a result of the research, the Submissive Compassion Scale was evaluated as a reliable and valid measurement tool that can be used in related research processes in Turkish culture.

Keywords
Submissive Compassion Scale, Reliability, Validity, Compassion, Scale Adaptation.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 86. sayısı (bahar sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 87. sayımız (yaz sayısı) makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri