eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimHZ. ÖMER DÖNEMİNDE ŞÛRÂ UYGULAMALARI
(Implementation of Shura (Consultation) During the Caliphate of Umar Ibn al-Khattab )

Yazar : Abdulkerim Öner    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2020
Sayı : 84
Sayfa : 01-20
Dergiye Geliş Tarihi : 13.11.2020
Yayımlanma Tarihi : 27.12.2020
DOI Number: :
Cite : Abdulkerim Öner , (2020). HZ. ÖMER DÖNEMİNDE ŞÛRÂ UYGULAMALARI. Ekev Akademi Dergisi, 84, p. 01-20. Doi: 10.17753/Ekev1773.


Özet
İslâm tarihinde Hz. Peygamber’den (s.a.v) sonra insanları idare etme noktasında isminden en fazla söz ettirenlerin başında Hz. Ömer gelir. Onu bu kadar başarılı kılan en önemli etkenlerden biri, şûrâyı resmi bir kurum haline getirmesidir. Allah Resûlü, vahiy dışındaki diğer konularda genellikle ashâbıyla istişarede bulunmuş ve bunu ümmetine tavsiye etmiştir. Bu durum hem Hz. Ebû Bekir hem de Hz. Ömer zamanında devam etmiştir. Böylece temelleri Allah Resûlü döneminde atılan şûrâ, Hz. Ömer’in halifeliği zamanında sistemleştirilmiş ve başarılı bir şekilde uygulanmıştır. Hz. Ömer, halkı ilgilendiren konularda en çok güvendiği kişilere danışmıştır. Halifenin hâkim görüşü, danışma meclisi olmadan yöneticiliğin meşru olamayacağı yönünde idi. İstişareye açılan bir mesele, etraflıca müzakere edilmiş ve belli bir fikir olgunluğuna eriştikten sonra yürürlüğe konulmuştur. Şûrâda genellikle çoğunluğun görüşleri doğrultusunda kararlar alınmıştır. Ancak Hz. Ömer, bazen ikna olduğu konularda azınlığın görüşünü kabul etmiş bazen de kendi görüşünü uygulamıştır. Çünkü şûrâda son söz halifenindir. Hz. Ömer’in çekirdek şûrâsında muhacir ve ensârın ileri gelenleri bulunmuştur. Halkın genelini ilgilendiren meseleler ise Mescid-i Nebevî’de ve herkese açık bir şekilde yapılmıştır.

Anahtar Kelimeler
İslam Tarihi, Yönetim, Devlet İdaresi, Şûrâ, İstişare, Hz. Ömer.

Abstract
Umar ibn Al-Khattab has been the most mentioned figure in Islamic history of all Islamic leaders after the Beloved Prophet of Islam (PBUH). One of the factors that made him such a successful leader was his turning ‘shura’, the Arabic word for consultation, into an official institution. The Messenger of Allah (PBUH) habitually consulted with his companions on the issues other than the revelations and highly recommended this to his followers. This situation continued in both Abu Bakr and Umar ibn Al-Khattab period. However, this tradition, the foundations of which had been laid down by the Messenger of Allah himself (PBUH), was systematized and implemented successfully during the time of Umar ibn Al-Khattab, who consulted with those he trusted most on the matters of public concern. The predominant view of the caliph was that leadership was not to be regarded legitimate without an advisory council. The issues regarding the state affairs were thoroughly discussed by the council members, and only after a consensus had been reached could they be put into practice. In the council, the decisions were generally made in accordance with the opinions of the majority, despite the fact that he accepted the minority's view every now and then and implemented his own decision at other times. After all, the final decision was with the caliph himself. Parenthetically, the core members of the council were the notables from Muhajir, people of Mecca, and Ansar, people of Medina. As for the issues concerning the general public, they were publicly discussed and dealt with in the Masjid an-Nabawi.

Keywords
Islamic History, Administration, State Administration, Shura, Consultation, Umar ibn Al-Khattab.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 86. sayısı (bahar sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 87. sayımız (yaz sayısı) makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri