eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimGAZZÂLÎ’NİN İMAN-AMEL ANLAYIŞI
(Al-Ghazali’s Opinion of Faith and Action )

Yazar : Sayın DALKIRAN  -Deniz BAYKAN  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 25
Sayı : 85
Sayfa : 377-400
Dergiye Geliş Tarihi : 6.01.2021
Yayımlanma Tarihi : 31.03.2021
DOI Number: :
Cite : Sayın DALKIRAN -Deniz BAYKAN, (25). GAZZÂLÎ’NİN İMAN-AMEL ANLAYIŞI. Ekev Akademi Dergisi, 85, p. 377-400. Doi: 10.17753/Ekev1834.


Özet
İnanma ihtiyacı, şüphesiz insanın en doğal özelliklerinden biridir. İman olgusu dinin merkezinde yer alan bir kavram olması sebebiyle hemen hemen her dönemde insanların yaşam biçime, düşünce ve davranışlarına yön vermiştir. İmanın varlığı veya yokluğu bütün bir hayatı etkiler. İman, insanın iç dünyasını imar eden en önemli sebeplerinden biri olduğundan dolayı, bedendeki ruh gibidir. Bedende bulunan ruh ne kadar gerekli ve önemli ise, kalp için iman o kadar önemlidir. Nitekim kalbi süsleyen, onu et parçası olmaktan çıkaran imandır. İman ile süslenmemiş bir kalp et parçası olmaktan öteye gidememektedir. İnsanın birinci vazifesi iman bilincine sahip olmak ve bu imanın gerektirdiği şekilde yaşamaktır. Gazzâlî’ye göre amel, bir eylem olduğundan teorik bilginin pratik bilgiye aktarılması sonucu ortaya çıkan bir yaşam tarzıdır. İman esas olandır fakat tek başına yeterli değildir. İman ve amel birbirini tamamlayan iki önemli unsurdur. İman beden ise amel o bedende ruh misalidir. Nasıl ki biri diğeri olmadan bir kıymet ve anlamı yoksa amelsiz imanda ruhsuz bir ceset gibidir. Çalışmada Gazzâlî açısından iman kavramına ve iman çeşitlerine, Gazzâlî’de amel kavramına, amelin niyet ve ihlas açısından nasıl anlaşılması gerektiğine değinerek iman-amel ilişkisinin söylem ve eylem arasında kurmuş olduğu ilişki bağlamında Gazzâlî’nin görüşlerine yer verilmiştir. Bu bağlamda imanın insanda oluşumu, imana bağlı bir eylem olarak ortaya çıkan amelin insan da nasıl şekillendiği gibi iman-amel ilişkisini ilgilendiren hususlar, Gazzâlî’nin düşünceleri ekseninde değerlendirilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Kelâm, Gazzâlî, İman, Amel, Tahkik, İhlâs.

Abstract
The need to believe is undoubtedly one of the most natural characteristics of human beings. Since belief is a concept at the center of religion, it has guided people’s lifestyles, thoughts and behaviors in almost every period. The presence or absence of belief in humans affects the whole life. Faith is one of the most important motives that improve the inner world of people. Therefore, faith is like (or similar to) the soul in the body. Faith is as important to the heart as the soul in the body is necessary and important. Indeed, it is faith that decorates the heart and removes it from being a piece of meat. A heart that is not embellished with faith cannot go beyond just being a piece of meat. The first duty of human beings is to have the consciousness of faith and to live as required by this faith. According to the great scholar Imam al-Ghazali, deed is an act. To put it more precisely, it is a lifestyle that emerges as a result of transferring theoretical knowledge to practical knowledge. Faith is essential, but it alone is not enough. Faith and deed are two important elements that complement each other. If faith is body, deeds are like spirit in that body. Just as one has no value and meaning without the other, faith without deeds is like a corpse without soul. In the article, we have included the views of al-Ghazali in the context of the relationship that belief-deed establishes between discourse and action, by mentioning the concept of faith and the types of faith in al-Ghazali, the concept of deeds in al-Ghazali, how deeds should be understood in terms of intention and sincerity. In the article, we also discussed the issues related to the relationship between faith and deeds, such as the formation of faith in human beings, and how deeds that emerge as an act dependent on faith are shaped in the context of al-Ghazali’s thoughts.

Keywords
Ghazali, Faith, Deed, Absolute, Ihlâs (Faithfulness).

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 89. sayısı (kış sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 90. sayımız için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri