eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimAİLE VE ÖĞRETMEN YAKLAŞIMLARININ MATEMATİK KAYGI DÜZEYİNE ETKİSİ İLE İLGİLİ ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ
(Student Opinions about the Effect of Family and Teacher Approaches on Math Anxiety )

Yazar : Çiğdem İNCİ KUZU    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 25
Sayı : 85
Sayfa : 113-128
Dergiye Geliş Tarihi : 17.01.2021
Yayımlanma Tarihi : 31.03.2021
DOI Number: :
Cite : Çiğdem İNCİ KUZU , (25). AİLE VE ÖĞRETMEN YAKLAŞIMLARININ MATEMATİK KAYGI DÜZEYİNE ETKİSİ İLE İLGİLİ ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ. Ekev Akademi Dergisi, 85, p. 113-128. Doi: 10.17753/Ekev1844.


Özet
Yapılan çalışma kapsamında aile ve öğretmen işlevselliklerinin, matematik kaygı ve korkusuyla olası ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Doğu Anadolu bölgesinde bulunan bir ildeki devlet ortaokuluna devam eden 5. sınıf düzeyindeki 35 kız 49 erkek toplam 84 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre, aile ve öğretmen faktörü ile matematik korkusu üzerinde anlamlı bir ilişkinin varlığı tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin ailelerindeki matematik bilgisindeki eksiklikler ve matematik hakkında oluşan matematik zordur ön yargısı nedeniyle öğrencilerde matematik ile ilgili olarak bir korku ve kaygının oluştuğu, ortaokula başladıktan sonraki yıllarda ise öğretmen faktörü ile matematik korkusu arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu söylenebilir. Ayrıca öğrencilerin öğretmen tepkisinden çekindikleri için matematik sorularını çözmek için uğraş vermek istemedikleri, olumsuz değerlendirilme korkusunu yoğun hissettikleri belirlenmiştir.

Anahtar Kelimeler
Matematik Eğitimi, 5.sınıf Öğrencileri, Matematik Kaygısı, AileÖğretmen Etkisi, Öğrenci Görüşleri

Abstract
Within the scope of this study, it was aimed to determine the possible relationship between family and teacher functionality with math anxiety and fear. The study group of the study consists of a total of 84 students, 35 females, 49 males, at the 5th grade, attending a state secondary school in a city in the Eastern Anatolia region. According to the results obtained, it was determined that there is a significant relationship between the family and teacher factors and fear of math. In addition, it can be said that students have a fear and anxiety about mathematics due to the lack of mathematics knowledge in their families and the prejudice of mathematics is difficult about mathematics, and there is a significant relationship between the teacher factor and the fear of mathematics in the years after starting secondary school. However, it was determined that the students did not want to deal with math questions because they were afraid of teachers' reaction, and they felt intense fear of being evaluated negatively.

Keywords
Mathematics Education, 5th Grade Students, Math Anxiety, Family-Teacher Effect, Student Opinions.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri