eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimTÜRK TOPLUMUNUN COVİD-19’A İLİŞKİN BİLGİ, TUTUM VE UYGULAMALARI
(Knowledge, Attitude and Practices of Turkish Society About Covid-19 )

Yazar : Abdulkadir ERTAŞ  Gamze KAĞAN, Yavuz AKÇİ, Mehmet ZELKA  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 25
Sayı : 86
Sayfa : 1-20
Dergiye Geliş Tarihi : 19.01.2021
Yayımlanma Tarihi : 24.05.2021
DOI Number: :
Cite : Abdulkadir ERTAŞ Gamze KAĞAN, Yavuz AKÇİ, Mehmet ZELKA, (25). TÜRK TOPLUMUNUN COVİD-19’A İLİŞKİN BİLGİ, TUTUM VE UYGULAMALARI. Ekev Akademi Dergisi, 86, p. 1-20. Doi: 10.17753/Ekev1851.


Özet
Salgınlara insanlık tarihinde sıkça rastlamak mümkündür. Dünyayı etkileyen salgınların en önemli sonuçlarından biri kaybedilen insan hayatları olmuştur. Bazı salgınlardan ülkeler hatta uluslararası örgütler dersler çıkarıp önlemler almaya çalışmaktadır. Fakat ülkelerin yaşam standartları farklı olduğundan bu önlemler yeterli gelmemektedir. Bugün dünyanın vardığı ulaşım kolaylığı salgınların yayılmasını da çok fazla kolaylaştırmıştır. Çin’de ortaya çıkan salgının dünyayı hızlıca etkilemesinin en önemli sebeplerinden biri ulaşım kolaylığı ve hızıdır. Çin’de başlayıp dünyada devam eden Covid-19 salgınının hızla yayılmasını kontrol etmek için benzeri görülmemiş önlemler alınmaktadır. İnsanların kontrol önlemlerine uyması Covid-19'a ilişkin bilgi, tutum ve uygulamalarından etkilenmektedir. Bu çalışmada dünyayı etkileyen Covid-19 salgınına ilişkin Türk toplumunun bilgi, tutum ve davranışlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bunun için online olarak hazırlanan anketler aracılığıyla 796 katılımcının verisi elde edilmiştir. Verilere uygulanan istatistiki analizler sonucunda Covid-19’a ilişkin bilgi düzeyinin yüksek olduğu görülmüştür. Salgına ilişkin en çok başvurulan bilgi kaynağı olarak İnternet seçilmiştir. Katılımcıların en çok etkilendiği hususun sosyal yaşam olduğu, en yüksek kaygının sağlık konusunda olduğu ve önlem olarak katılımcıların büyük bir çoğunluğunun elini temiz tutma ve sosyal mesafeye dikkat etme önlemine katıldıkları görülmüştür.

Anahtar Kelimeler
Covid-19, Salgın Hastalık, Bilgi, Tutum, Uygulamalar.

Abstract
Outbreaks can often be encounter in human history. One of the most important consequences of pandemics affecting the world has been human lives lost. Countries and even international organizations try to take lessons and take precautions from some outbreaks. However, since the living standards of countries are different, these measures are not sufficient. The ease of transportation in the world has made the spread of pandemics much easier. One of the most important reasons for the pandemic in China to affect the world quickly is the ease and speed of transportation. Unprecedented measures are being taken to control the rapid spread of the Covid-19 epidemic that started in China and continues in the world. The compliance of people with control measures is influenced by their knowledge, attitudes and practices towards Covid-19. In this study, it is aimed to determine the knowledge, attitudes and behaviors of the Turkish society regarding the Covid-19 pandemic that affects the world. For this, data of 796 participants were obtained through online surveys. As a result of the statistical analysis applied to the data, it was seen that the level of knowledge about Covid-19 was high. The Internet is chosen as the most frequently used information source for the pandemic. It is observed that the most affected by the participants is social life, the highest concern is about health, and as a precaution the majority of the participants participated in the measure of keeping their hands clean and paying attention to social distance.

Keywords
Covip-19, Pandemic, Knowledge, Attitudes, Practices.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 89. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 90. sayısı (bahar sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 90. sayımız için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Dergipark Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri