eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimSeçilmiş Avrupa Ülkelerinde Ekonomik Kriz ve Cinsiyetçi Yaklaşımın Gelişimi
(THE ECONOMIC CRISIS AND THE DEVELOPMENT OF GENDER REGIMES IN SELECTED EUROPEAN COUNTRIES )

Yazar : Label    Label
Türü : Diğer
Baskı Yılı : 25
Sayı : 85
Sayfa : 311-324
Dergiye Geliş Tarihi : 20.02.2021
Yayımlanma Tarihi : 31.03.2021
DOI Number: :
Cite : Meltem INCE YENILMEZ , (25). Seçilmiş Avrupa Ülkelerinde Ekonomik Kriz ve Cinsiyetçi Yaklaşımın Gelişimi. Ekev Akademi Dergisi, 85, p. 311-324. Doi: 10.17753/Ekev1909.


Özet
The present crisis ravaging the economy has tremendously affected the European labour markets. And as a result of this situation, the employment level has dropped significantly in virtually all countries in the world. After a series of studies, it was observed that the female employment level wasn't badly affected by different stages of the recession, unlike their male counterpart. The second phase is one that is characterized by the execution of incentive packages that should have in several ways been more advantageous to male employment. The next phase, which is the third, includes stricter plans in the society that was particularly harsh to the female employees. This paper's main objective is to elaborate and examine the latest employment trend for both men and women during diverse phases of the current crisis ravaging the six European countries of the world. The influence of the crisis has narrowed down the gender gap in most European countries, especially Spain. And this alone is primarily explained by the different gender sectorial segregation. When it comes to sectoral segregation, women are the ones who are the least protected, and this is because they have lost more jobs than they should have if they equally distributed across several sectors in the economy during the crisis.

Anahtar Kelimeler
Crisis, Recession, Unemployment, EU Countries, Gender Policies.

Abstract
Mevcut ekonomik kriz Avrupa işgücü piyasalarını derinden etkiledi. İstihdam tüm ülkelerde düştü. Kadın istihdamı, krizin durgunluk aşamasından erkek istihdamına göre daha az etkilendi. Teşvik paketlerinin uygulanmasıyla karakterize edilen ikinci aşama, erkek istihdamı için daha uygun olması gerekiyordu. Kemer sıkma planlarının uygulamaya konulduğu üçüncü aşama, kadın istihdamı için en zorlu ve sert aşamaydı. Krizin toplumsal cinsiyete dayalı bu etkileri temelde cinsiyete dayalı sektörel ayrışmayla açıklanabilir. Bu makalenin amacı, altı Avrupa ülkesindeki mevcut krizin farklı aşamalarında kadın ve erkekler için istihdamdaki eğilimi araştırmak ve analiz etmektir. Bazı ülkelerde, özellikle İspanya'da, krizin etkisi cinsiyetler arası farkın daralmasına yol aşması, cinsiyetin sektörel ayrımı ile açıklanmaktadır. Çoğunlukla, kadınlar sektörel ayrımcılık açısından daha az korunmaktadır, çünkü kriz sırasında farklı ekonomik sektörlerdeki dağılımları aynı kalsaydı, olması gerekenden daha fazla kadın işlerininden olacaktı.

Keywords
Kriz, Resesyon, İşsizlik, AB Ülkeleri, Cinsiyet Politikaları.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 89. sayısı (kış sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 90. sayımız için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri