eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimİMANIN SEVGİ BOYUTU
(The Love Dimension of Faith )

Yazar : Emannullah POLAT    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 25
Sayı : 86
Sayfa : 225-248
Dergiye Geliş Tarihi : 26.02.2021
Yayımlanma Tarihi : 24.05.2021
DOI Number: :
Cite : Emannullah POLAT , (25). İMANIN SEVGİ BOYUTU. Ekev Akademi Dergisi, 86, p. 225-248. Doi: 10.17753/Ekev1935.


Özet
İman ve sevgi, birçok çalışmaya konu olmuş olmakla birlikte bugün de üzerinde en çok konuşulan/tartışılan kavramlar arasında yer almaktadırlar. Soyut kavramları incelemenin daha zor olduğu malumdur. Ancak zor da olsa insanın hayatını devam ettirmesini kolaylaştıran “sevgi” ve bu sevginin bir tezahürü olduğuna kanaat getirdiğimiz “iman” ile ilgili çalışmanın önemi açıktır. İnceleyeceğimiz iman ve sevgi; Kur’ân-ı Kerim’de Hz. İbrahim (a.s.)’ın ifadesiyle “Ben batanları asla sevmem / iman etmem” şeklinde birbirlerinin yerlerine kullanılabileceği kanaatinde olduğumuz sevgidir. Konuyu ele alırken ayet ve hadislerde geçen حب “hubb / sevgi” ve إيمان “iman” kavramlarını tahlil etmeye ve bunların semantik, sosyolojik ve psikolojik yönlerini incelemeye çalışacağız. Çağımızda teknolojik gelişmeler nedeniyle hayatın şekli ve ritmi değiştiğinden; fert ve toplum iman ve sevgi açısından yeni birtakım problemler yaşayabilmektedir. Bu da doğal olarak hem bireysel hem de toplumsal olumsuzlukları beraberinde getirmektedir. Modern toplumlara bakıldığında bu olumsuzlukları görmemiz mümkündür. Son zamanlarda özellikle Batı’da yaygınlaşan ateizm, deizm, nihilizm vb. akımlar bu problemlerin bir kısmını oluşturmaktadır. Çalışmamızda iman ve sevgi kavramlarının birbirleriyle olan farklı ilişkileri üzerinde durmaya çalışacağız. İlim dünyasında imanın sevgi boyutunun yeterince incelenmemiş olması kanaati bizi bu çalışmaya sevk etmiştir.

Anahtar Kelimeler
Kur’ân, Tefsir, Sevgi, İman, İnsan, Toplum.

Abstract
Faith and love have been subjected in many studies and are still among the most spoken/discussed concepts. It is certain that analysis of abstract concepts is more difficult. Despite this difficulty, this study is significant regarding “love”, enabling people to continue their lives, and “faith” that we have concluded it is a reflection of love. The concepts of faith and love that we will discuss may be used instead of each other as stated by Prophet Abraham (a.s.) in Koran “I do not love/believe those which are setting”. When discussing this topic, we will try to analyze the concepts of حب “love” and إيمان “faith”, used in verses of the Koran and hadiths, and semantic, sociological and psychological aspects of these terms. As the type and rhythm of life have changed due to technological developments in this age, individuals and societies may have some new problems in terms of faith and love. This naturally results in both individual and social problems. These problems may be observed in modern societies. The movements, such as atheism, deism, nihilism etc., which have recently become widespread especially in the West, cause some of these problems. In this study, we will try to discuss a different relationship between faith and love. The motive behind this study is the fact that the love dimension of faith has not been investigated sufficiently in the science world.

Keywords
Interpretation, Love, Faith, Human Being, Society.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 89. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 90. sayısı (bahar sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 90. sayımız için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Dergipark Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri