eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimCOVİD-19 SALGINI SÜRECİNDE ERKEN ÇOCUKLUK EĞİTİM PROSEDÜRLERİ: İNGİLTERE ÖRNEĞİ
(A Sample of Policy in Early Years Education During Covid-19 Pandemic: England )

Yazar : Label    Label
Türü : Diğer
Baskı Yılı : 25
Sayı : 86
Sayfa : 557-568
Dergiye Geliş Tarihi : 3.03.2021
Yayımlanma Tarihi : 24.05.2021
DOI Number: :
Cite : Sevim Karaoğlu -İpek ÖZBAY KARLIDAĞ, (25). COVİD-19 SALGINI SÜRECİNDE ERKEN ÇOCUKLUK EĞİTİM PROSEDÜRLERİ: İNGİLTERE ÖRNEĞİ. Ekev Akademi Dergisi, 86, p. 557-568. Doi: 10.17753/Ekev1939.


Özet
Bu çalışmanın amacı Covid-19 salgını sürecinde erken çocukluk eğitim prosedürlerinin incelenmesidir. Bu amaç çerçevesinde İngiltere’nin erken çocukluk eğitimindeki pandemi sürecinde ortaya koydukları tedbirlerin neler olduğu ele alınmıştır. Bu çalışma, tarama modelinde betimsel bir araştırmadır. Araştırmada nitel araştırma deseni tercih edilmiştir. Araştırmanın veri kaynağını Early Years Foundation Stage (EYFS) programında yapılan düzenlemelere ilişkin ortaya konulan dokümanlar oluşturmaktadır. Araştırmanın veri kaynağı olan EYFS programı ile ilgili dokümanlara ve bilgi kaynaklarına İngiltere’nin resmî sitesinden yapılan taramalar sonucunda ulaşılmıştır. Araştırmada doküman incelemesi yoluyla ulaşılan dokümanlardan elde edilen ham verinin analizinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda İngiltere’de erken çocukluk eğitim prosedürlerinde çeşitli değişikliklerin ve tedbirlerin alındığı görülmüştür. Yapılan değişikliklerin ve alınan tedbirlerin çocuklar, veliler, öğretmenler ve yerel yönetimler bağlamında ayrıntılı bir şekilde değerlendirildiği görülmüştür.

Anahtar Kelimeler
Covid-19, Erken Çocukluk Eğitimi, Okul Öncesi Eğitim, Koruma, Bakım.

Abstract
The aim of the research is investigating the early years education policy documents during the COVID-19 pandemic process in England. In this perspective the research reviewed the protection procedures in early childhood education during the pandemic using by qualitative method within documentary analysis. The main data comes from Early Years Foundation Stage (EYFS) as a part of regulations about coronavirus disapplication. The data retrieved from the official web page of EYFS. Content analysis used to understand the raw data. As a result of the research, it has been found that there were in-depth updates and recommendations about coronavirus disapplication in classifications of children, parents, practitioners, and local government to support manage early years settings to manage the pandemic process.

Keywords
Covid-19, Early Years Education, Pre-School Education, Safeguard, Welfare.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 89. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 90. sayısı (bahar sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 90. sayımız için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Dergipark Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri