eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimDİN, MANEVİLİK VE DEPRESYON : TETKİK VE TEDAVİ İÇİN ÖNERİLER
(Religion, Sprituality and Depression: İmplications for Research and Treatment )

Yazar :   Çeviren  Nurten KIMTER
Türü : Çeviri
Baskı Yılı : 18
Sayı : 58
Sayfa : 739-750
Dergiye Geliş Tarihi : 30.01.2014
Yayımlanma Tarihi : 2014
DOI Number: :
Cite : Nurten KIMTER , (18). DİN, MANEVİLİK VE DEPRESYON : TETKİK VE TEDAVİ İÇİN ÖNERİLER. Ekev Akademi Dergisi, 58, p. 739-750. Doi: .


Özet
Psikiyatrik araştırma ve uygulamalarda din ve maneviyata son zamanlarda bir alaka olmuştur. Bu araştırma, psikiyatrik araştırmalarda dinî / manevî değişkenleri inceleyerek ilgili problemleri ana hatlarıyla belirledikten sonra, depresyon ve dindarlığın çeşitli ölçümleri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Araştırmada, Medline, PsyINFO ve PubMed veritabanları kullanılarak 1996’dan 2006’ya kadar din ve depresyon üzerine yayınlanmış literatürü içeren veri tabanlarının bir incelemesi gerçekleştirilmiştir. Bu literatür, dindar olanların daha düşük seviyede depresif semptomlara ve depresyon sıklığına sahip olduklarını ve dinin depresyondan iyileşme hızını arttırdığını ortaya koymaktadır. Bu koruyucu etkinin psikotik depresyondaki payı daha az belirgindir.Bu değerlendirme yazısı, gelecekteki araştırmalar için potansiyel alanlara ve klinik önerilere değinerek sona ermektedir.

Anahtar Kelimeler
Din, maneviyat, depresyon, yaşam olayı, tedavi

Abstract
There has been a recent interest in religion and spirituality in psychiatric research and practice. After outlining the problems involved in examining religious/spiritual variables in psychiatric research, this review examines the relationship between depression and various measures of being religious. A search of databases containing published literature on religion and depression was carried out using the databases PubMed, Psycinfo and Medline from 1996 to 2006. The literature suggests that those who are religious have a lower incidence of depressive symptoms/depression and that being religious may increase the speed of recovery from depressive disorder. This protective effect is less clear cut for psychotic depression. This review ends by discussing the clinical implications and potential areas for future research.

Keywords
Religion, Spirituality, Depression, Life event, Treatment

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Yayın Kabulü

    Makale gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. 

    UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri