eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimDÖNÜŞÜMCÜ LİDERLİĞİN ÖRGÜTSEL BAĞLILIK ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİN BELİRLENMESİ
(Determining the Relationship Between Transformational Leadership and Organizational Commitment )

Yazar : Şükrü Bozkurt  Şükrü BOZKURT, Ergün KARA  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 25
Sayı : 87
Sayfa : 143-160
Dergiye Geliş Tarihi : 13.04.2021
Yayımlanma Tarihi : 21.09.2021
DOI Number: :
Cite : Şükrü Bozkurt Şükrü BOZKURT, Ergün KARA, (25). DÖNÜŞÜMCÜ LİDERLİĞİN ÖRGÜTSEL BAĞLILIK ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİN BELİRLENMESİ. Ekev Akademi Dergisi, 87, p. 143-160. Doi: 10.17753/Ekev2001.


Özet
Bu çalışmada kamu çalışanlarının örgütsel bağlılık düzeylerinin ve bununla paralel ortaya çıkan alt boyutlarının dönüşümcü liderlik çerçevesinde incelenmesi öncelikli amaç olarak belirlenmiştir. Farklı iş kollarında çalışan kamu çalışanlarının dönüşümcü liderlik algılarının örgüte olan bağlılıklarına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kolayda örneklem metodu ile Adana, Osmaniye ve Hatay illerinde faaliyette bulunan 294 kamu çalışanına anket uygulaması yapılmıştır. Dönüşümcü Liderlik ile Örgütsel Bağlılık ve alt boyutları arasındaki ilişkinin tespiti için Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Dönüşümcü liderliğin örgütsel bağlılığa etkisinin var olup olmadığını belirlemek için regresyon analizi yapılmıştır. Analizler sonucunda dönüşümcü liderliğin örgütsel bağlılık üzerinde pozitif yönlü anlamlı bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Dönüşümcü Liderlik, Örgütsel Bağlılık, Kamu Çalışanları, Kamu Sektörü, Meslek Grupları.

Abstract
In this study, it was determined as the primary goal to examine the organizational commitment levels of public employees and the sub-dimensions that emerged parallel to this within the framework of transformational leadership. It was aimed to determine the effect of transformational leadership perceptions of public employees working in different business lines on their commitment to the organization. With the convenience sampling method, a questionnaire was applied to 294 public employees working in Adana, Osmaniye and Hatay provinces. Pearson correlation analysis was conducted to determine the relationship between Transformational Leadership and Organizational Commitment and its sub-dimensions. Regression analysis was conducted to determine whether transformational leadership has an effect on organizational commitment. As a result of the analysis, it was concluded that transformational leadership has a significant positive effect on organizational commitment.

Keywords
Organizational Commitment, Transformational Leadership, Public Employees, Public Sector, Job Groups.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri