eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimHZ. UKKÂŞE TÜRBELERİ İLE İLGİLİ OSMANLI BELGELERİNE YANSIYANLAR
(Reflections of the Ottoman Documents About Hz. Ukkâse Tombs )

Yazar : Osman Karlangıç    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 25
Sayı : 87
Sayfa : 491-506
Dergiye Geliş Tarihi : 1.06.2021
Yayımlanma Tarihi : 21.09.2021
DOI Number: :
Cite : Osman Karlangıç , (25). HZ. UKKÂŞE TÜRBELERİ İLE İLGİLİ OSMANLI BELGELERİNE YANSIYANLAR. Ekev Akademi Dergisi, 87, p. 491-506. Doi: 10.17753/Ekev2059.


Özet
Sahâbi Hz. Peygamberi tanıyıp ona inananları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Hz. Ukkâşe peygamberimizin hemen her seferinde yanında bulunmuş, hayatında cennetle müjdelenmiştir. Önde gelen sahâbilerden biri olan Hz. Ukkâşe, Hz. Ebubekir’in yalancı peygamberlerle mücadele ettiği sırada Necid’de şehit düşmüştür. Bu büyük sahâbinin ismi zamanla Anadolu coğrafyasında Ökkeş olarak anılmaya başlanmış, onun adını taşıyan köyler de kurulmuştur. Osmanlılarda Hz. Ukkâşe’nin soyundan geldiğini iddia edenlere rastlanır. Bahsi geçen sahâbinin birçok yerde türbesi vardır. Bunlardan iki tanesi Osmanlı Devleti sınırları içerisinde olup Gaziantep ve Kudüs’te yer almaktadır. Her iki türbenin de 19. yüzyılda ve 20. yüzyıl başlarında ziyaret edildiği ancak, türbelerin tamiriyle ilgili sorunlar olduğu belgelere yansır. Gaziantep’teki türbenin ve caminin tamirinin yapılması ve türbeye gidiş gelişlerde asayiş sorunlarının çözülmesi gibi problemler vardır. Asayiş sorunlarını çözmek için Durmuşlar adında bir köy inşa edilmişti. Burada türbedar bulunmakla birlikte türbenin bir vakıf hüviyetinde görülmediği anlaşılmaktadır. Kudüs’teki Hz Ukkâşe Türbesi ve Camii’nin tamiri konusu ise yine başka bir sorun olarak belgelere yansır. Ancak vakıf statüsünde olan türbenin geliri olmadığından tamir için gerekli meblağın mahallince karşılanması istenmiştir. Yine türbedarın gelirlerinin vakıfla ilgili olup olmadığına dair anlaşmazlıklar söz konusudur.

Anahtar Kelimeler
Hz. Ukkâşe, Hz. Ukkâşe Türbesi, Keferdiz, Türbedar, Tamir.

Abstract
Companion is a term used to describe those who knew the Prophet and believed in him. Hz. Ukkâse, who had been almost every expedition our Prophet, had been heralded with heaven in his life. Hz. Ukkâşe, one of the prominent Companions, was martyred in Najid while Hz. Abu Bakr was fighting the false prophets. The name of this great companion started to be called as Ökkeş in the Anatolian geography over time, and the villages named after him were also established. There are those who claim to be descendants of Hz. Ukkâşe in the Ottomans. The aforementioned companion has tombs in many places. Two of them are within the borders of the Ottoman Empire and are located in Gaziantep and Jerusalem. Documentation shows that both tombs were visited in the 19th and early 20th centuries, but there were problems with the repair of the tombs. Expansion of the structures around the tomb in Gaziantep, repair of the tomb and mosque, and public order problems in going to and from the tomb. A village called Durmuşlar was built to solve the problems of public order. Although there is a tomb guard here, it is understood that the tomb is not seen as a foundation. The issue of repairing the Hz. Ukkâşe Tomb and Mosque in Jerusalem is reflected in the documents as another problem. However, since the tomb, which has the status of a foundation, did not have an income, it was requested to meet the amount required for repair by its location. There are also disagreements as to whether the income of the tomb guard is related to the foundation or not.

Keywords
Hz. Ukkâşe, Hz. Ukkâşe Tomb, Keferdiz, Tomb Guard, Repair.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri