eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimDUYGUSAL ZEKÂ VE SOSYAL PROBLEM ÇÖZME BECERİSİ ARASINDAKİ İLİŞKİDE GÜNLÜK YARATICILIĞIN ARACI ROLÜ
(Mediating Effect of Self/Everyday Creativity on the Relationship between Emotional Intelligence Affects Social Problem – Solving )

Yazar : Label    Label
Türü : Diğer
Baskı Yılı : 25
Sayı : 87
Sayfa : 79-96
Dergiye Geliş Tarihi : 2.06.2021
Yayımlanma Tarihi : 21.09.2021
DOI Number: :
Cite : Dilek ŞAHİN , (25). DUYGUSAL ZEKÂ VE SOSYAL PROBLEM ÇÖZME BECERİSİ ARASINDAKİ İLİŞKİDE GÜNLÜK YARATICILIĞIN ARACI ROLÜ. Ekev Akademi Dergisi, 87, p. 79-96. Doi: 10.17753/Ekev2063.


Özet
Bireylerin başarısı, kendi ve başkalarının duygularını anlaması, dengeleyebilmesi ve yönetebilmesine bağlıdır. Çalışanlar günlük yaşamda sosyal problemlerle sık karşılaşırlar, bu problemler karşısında duygularını yöneterek alternatif çözümler üretmek durumunda kalırlar. Bu araştırmanın genel amacı, duygusal zekâ ve öz/ günlük yaratıcılığın sosyal problem çözme becerisi üzerindeki etkisinin incelenmesi ve duygusal zekâ ve sosyal problem çözme becerisi arasındaki ilişkide günlük yaratıcılığın aracı rolünün belirlenmesidir. Araştırma, kesitsel olarak Sağlık Yönetimi Bölümü öğrencilerinin katılımı ile sürdürülmüştür. Veri toplama aracı olarak Sosyal Problem Çözme Becerisi Ölçeği, Kaufman Alanları Yaratıcılık Ölçeği ve Duygusal Zekâ Özellik Ölçeği–Kısa Formu kullanılmıştır. Analizler sonucu duygusal zekâ ve öz/ günlük yaratıcılık ve sosyal problem çözme becerisi arasında anlamlı, orta düzeyde ve pozitif ilişkiler olduğu, duygusal zekâ ile sosyal problem çözme becerisi arasındaki ortaya çıkan ilişkide ise günlük yaratıcılığın aracı etkisi olduğu belirlenmiştir. Bu araştırma, duygusal zekânın öz/ günlük yaratıcılık ve sosyal problem çözme becerisi üzerindeki etkisini belirleme açısından anlamlıdır.

Anahtar Kelimeler
Duygusal Zekâ, Sosyal Problem Çözme Becerisi, Günlük Yaratıcılık, Sağlık Yönetimi, Üniversite Öğrencisi.

Abstract
Individuals’ success depends on their ability to understand, balance and manage their own and others’ emotions. Employees frequently encounter social problems in real life, and they should find alternative solutions by managing their emotions in the face of these problems. The general aims of this study are to investigate the effect of emotional intelligence and self/ everyday creativity on social problem–solving skills and to determine the mediating role of self/ everyday creativity in the correlation between emotional intelligence and social problem–solving. The study was carried out cross– sectionally with the participation of the students of the Department of Health Management. Social Problem Solving Skills Scale, Kaufman Domains Creativity Scale and Emotional Intelligence Trait Scale were used as data collection tools. As a result of the analysis, it was determined that there are significant, moderate and positive relationships between emotional intelligence and self / daily creativity and social problem solving, and daily creativity has a mediating effect on the relationship between emotional intelligence and social problem solving. This study is important in determining the effect of emotional intelligence on self/ everyday creativity and social problem solving skills.

Keywords
Emotional Intelligence, Social Problem–Solving, Self/ Everyday Creativity, Health Management, Univer

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri