eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimERZURUM KIRSALINDA DİN GÖREVLİSİ ALGISI (ERZURUM/OLTU ÖRNEĞİ)
(Perception of Religious Worker in Erzurum Rural (Erzurum / Oltu Example) )

Yazar : Lokman Cerrah    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 25
Sayı : 87
Sayfa : 341-362
Dergiye Geliş Tarihi : 2.06.2021
Yayımlanma Tarihi : 21.09.2021
DOI Number: :
Cite : Lokman Cerrah , (25). ERZURUM KIRSALINDA DİN GÖREVLİSİ ALGISI (ERZURUM/OLTU ÖRNEĞİ). Ekev Akademi Dergisi, 87, p. 341-362. Doi: 10.17753/Ekev2066.


Özet
Her din, sosyolojik bir boyuta sahip olup kendine inanan bir topluluğa ihtiyaç duyar. Bu topluluğun sadece bir dine inanmaları yeterli değildir. Aynı zamanda o dinin emir ve yasaklarını, ritüellerinin nasıl yapılacağını bilmesi ve kutsallarını tanıması gerekmektedir. Bunları bilmek, öğrenmek ve uygulamak her inanç sahibinin görevi olmakla beraber özellikle kutsal metinlerin öğrenilmesi, bu metinlere dayalı dini ilimlerin detaylarıyla bilinmesi ve birtakım ritüellerin icra edilmesi hususunda kendilerine önderlik edecek birilerine ihtiyaç duyarlar. İşte dinler için bu görevi yerine getiren insanların oluştuğu sınıfa din görevlileri denilmektedir. Bu çalışma, kırsal kesimde halkın din görevlilerine bakışını, onlardan beklentilerini ve din görevlilerince hazırlanan vaaz ve hutbelerin içerik ve etkilerini değerlendirmelerini ele almaktadır. Anket yöntemiyle toplanan verilerin analizinde SPSS istatistik programı kullanılmış ve ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Din Görevlisi, Kırsal Kesim, Hutbe, Vaiz, İmam, Erzurum.

Abstract
Every religion has a sociological dimension and needs a community that believes in itself. It is not enough for this community to believe in just one religion. At the same time, he must know the orders and prohibitions of that religion, how to do its rituals and its sacred. It is the duty of every believer to know, learn and apply them. However, they especially need someone to lead them in learning the scriptures, knowing the details of the religious sciences based on these texts, and performing certain rituals. Here, the class in which the people who fulfill this duty for religions are made up is called religious officials. This study examines the view of the people in rural areas towards religious officials, their expectations from them, and the evaluation of the content and effects of sermons and sermons prepared by religious officials. SPSS statistical program was used in the analysis of the data collected by the survey method and the results obtained were evaluated.

Keywords
Religious Officer, Rural Area, Sermon, Preacher, Imam, Erzurum.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri