eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÜniversite Öğrencilerinde Ortoreksiya Nervoza ve Beden İmgesi Algısı ile İlişkisi
(ORTHOREXIA NERVOSA IN UNIVERSITY STUDENTS AND ITS RELATIONSHIP WITH BODY IMAGE PERCEPTION )

Yazar : Label    Label
Türü : Diğer
Baskı Yılı : 25
Sayı : 87
Sayfa : 399-412
Dergiye Geliş Tarihi : 26.06.2021
Yayımlanma Tarihi : 21.09.2021
DOI Number: :
Cite : Meltem INCE YENILMEZ Merve İNCE PALAMUTOĞLU(**), (25). Üniversite Öğrencilerinde Ortoreksiya Nervoza ve Beden İmgesi Algısı ile İlişkisi. Ekev Akademi Dergisi, 87, p. 399-412. Doi: 10.17753/Ekev2097.


Özet
Son beş yılda ortoreksik karakterlere ve eylemlere yönelik akademik çalışmaların düzeyi artmıştır. Bununla birlikte, çalışmalar hala çeşitli tutarsız sonuçlar ve yaygın veriler üreten tanımlayıcı bilgilere dayanmaktadır. Ortoreksiya ve sosyo-kültürel bağlam arasındaki bağlantı zayıf bir şekilde araştırılmıştır ve henüz tam olarak anlaşılamamıştır. 554 yükseköğretim düzeyindeki öğrenci, araştırma sırasında bilinçli katılım ve bilgilendirme protokolu kullanılarak test edilmistir. Ayrıca Türkce’ye tercüme edilen ORTO-15, yeme tutumunu ölçen Yeme Tutum Testi – YTT-40, obsesif-kompulsif bozukluk belirtilerini değerlendiren Maudsley Obsesif Kompulsif Anketi – MOCL ve kisisel bilgi formunu doldurmuşlardır. Sonuçlar, ORTO-15'te görünür bir cinsiyet eşitsizliği olmadığını göstermektedir. Bununla birlikte, erkek katılımcılar, daha yüksek şiddet anlamına gelen daha düşük puanlar kaydetmistir ve semptom ve davranış olarak daha düşük patolojik yeme kalıplarıyla bağlantılıyken, kız öğrenciler arasında daha düşük obsesif-kompulsif belirtiler ve patolojik beden imajı rahatsızlığı ile sonuclanmıştır. Bu nedenle Ortoerksiya Nervosa ile obsesif-kompulsif belirtiler arasındaki bağlantı ile ilgili daha fazla çalışma yapılması nedenselliğin bilinmesinde faydalı olacaktır.

Anahtar Kelimeler
Ortoreksiya Nervoza, Obsesif kompulsif belirtiler, Düzensiz yeme durumları, Beden Imajı Algısı, Yeme Bozuklukları

Abstract
The level of academic studies into orthorexic characters and actions has increased within the past five years. However, the studies are still founded on descriptive information, which produced various inconsistent results and prevalent data. The connection between orthorexia and socio-cultural context has been investigated poorly and is still yet to be understood fully. 554 tertiary-level students tested by using a protocol that includes conscious participation and informed consent during the research. In addition, the participants completed the ORTO-15 interpreted to our local language, the Eating Attitude Test – YTT-40, which assesses eating attitude, the Maudsley Obsessive Compulsive Questionnaire – MOCL, which assesses symptoms on obsessive-compulsive disorders, and the form for personal information. The results showed that there were no visible gender disparities in the ORTO-15. However, male participants recorded lower scores, which is means greater severity, and are connected to lower pathological patterns of eating as symptoms and behaviours, whereas, among the female students, there were lower obsessive-compulsive signs and pathological body image discomfort. Therefore, more studies that have to do with the connection between Orthorexia Nervosa and obsessive-compulsive symptoms, will be useful to know the causality.

Keywords
Orthorexia Nervosa, Obsessive-compulsive symptoms, Disordered eating patterns, Body Image Perception

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Yayın Kabulü

    Makale gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. 

    UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri