eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÜniversite Öğrencilerinde Ortoreksiya Nervoza ve Beden İmgesi Algısı ile İlişkisi
(ORTHOREXIA NERVOSA IN UNIVERSITY STUDENTS AND ITS RELATIONSHIP WITH BODY IMAGE PERCEPTION )

Yazar : Label    Label
Türü : Diğer
Baskı Yılı : 25
Sayı : 87
Sayfa : 399-412
Dergiye Geliş Tarihi : 26.06.2021
Yayımlanma Tarihi : 21.09.2021
DOI Number: :
Cite : Meltem INCE YENILMEZ Merve İNCE PALAMUTOĞLU(**), (25). Üniversite Öğrencilerinde Ortoreksiya Nervoza ve Beden İmgesi Algısı ile İlişkisi. Ekev Akademi Dergisi, 87, p. 399-412. Doi: 10.17753/Ekev2097.


Özet
Son beş yılda ortoreksik karakterlere ve eylemlere yönelik akademik çalışmaların düzeyi artmıştır. Bununla birlikte, çalışmalar hala çeşitli tutarsız sonuçlar ve yaygın veriler üreten tanımlayıcı bilgilere dayanmaktadır. Ortoreksiya ve sosyo-kültürel bağlam arasındaki bağlantı zayıf bir şekilde araştırılmıştır ve henüz tam olarak anlaşılamamıştır. 554 yükseköğretim düzeyindeki öğrenci, araştırma sırasında bilinçli katılım ve bilgilendirme protokolu kullanılarak test edilmistir. Ayrıca Türkce’ye tercüme edilen ORTO-15, yeme tutumunu ölçen Yeme Tutum Testi – YTT-40, obsesif-kompulsif bozukluk belirtilerini değerlendiren Maudsley Obsesif Kompulsif Anketi – MOCL ve kisisel bilgi formunu doldurmuşlardır. Sonuçlar, ORTO-15'te görünür bir cinsiyet eşitsizliği olmadığını göstermektedir. Bununla birlikte, erkek katılımcılar, daha yüksek şiddet anlamına gelen daha düşük puanlar kaydetmistir ve semptom ve davranış olarak daha düşük patolojik yeme kalıplarıyla bağlantılıyken, kız öğrenciler arasında daha düşük obsesif-kompulsif belirtiler ve patolojik beden imajı rahatsızlığı ile sonuclanmıştır. Bu nedenle Ortoerksiya Nervosa ile obsesif-kompulsif belirtiler arasındaki bağlantı ile ilgili daha fazla çalışma yapılması nedenselliğin bilinmesinde faydalı olacaktır.

Anahtar Kelimeler
Ortoreksiya Nervoza, Obsesif kompulsif belirtiler, Düzensiz yeme durumları, Beden Imajı Algısı, Yeme Bozuklukları

Abstract
The level of academic studies into orthorexic characters and actions has increased within the past five years. However, the studies are still founded on descriptive information, which produced various inconsistent results and prevalent data. The connection between orthorexia and socio-cultural context has been investigated poorly and is still yet to be understood fully. 554 tertiary-level students tested by using a protocol that includes conscious participation and informed consent during the research. In addition, the participants completed the ORTO-15 interpreted to our local language, the Eating Attitude Test – YTT-40, which assesses eating attitude, the Maudsley Obsessive Compulsive Questionnaire – MOCL, which assesses symptoms on obsessive-compulsive disorders, and the form for personal information. The results showed that there were no visible gender disparities in the ORTO-15. However, male participants recorded lower scores, which is means greater severity, and are connected to lower pathological patterns of eating as symptoms and behaviours, whereas, among the female students, there were lower obsessive-compulsive signs and pathological body image discomfort. Therefore, more studies that have to do with the connection between Orthorexia Nervosa and obsessive-compulsive symptoms, will be useful to know the causality.

Keywords
Orthorexia Nervosa, Obsessive-compulsive symptoms, Disordered eating patterns, Body Image Perception

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri