eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimİSLÂM HUKUKUNDA EVLİ KADININ NAFAKASI VE KAPSAMI
(The Maintenance Allowence of Married Woman and its Containing )

Yazar : Lütfiye AKGÜL    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 19
Sayı : 62
Sayfa : 21-34
Dergiye Geliş Tarihi : 17.02.2014
Yayımlanma Tarihi : 2015
DOI Number: :
Cite : Lütfiye AKGÜL , (19). İSLÂM HUKUKUNDA EVLİ KADININ NAFAKASI VE KAPSAMI. Ekev Akademi Dergisi, 62, p. 21-34. Doi: 10.17753/Ekev215.


Özet
İslam hukukunda dayandığı temel prensipler ışığında özellikle evli kadının nafakasını çalıştığımız bu araştırmamızda öncelikle Nafaka Terimi ve Çeşitleri adı altında nafaka kavramının genel olarak ne olduğunu ve İslam hukukundaki yerini inceledik. Çalışmamız bundan sonra sırasıyla; Evlilik Nafakasının Dayandığı Deliller, Kadının Nafakaya Hak Kazanmasının Şartları ve Nafakanın Düşmesinin Sebepleri, Evlilik Nafakasından Kaçınmanın Sonuçları ve Nafakanın Kapsamı olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Sonuç olarak İslam hukukuna bağlı olarak evli kadının nafakasının ana hatlarıyla incelendiği bu çalışmamızın, günümüz İslam toplumlarında önemli bir yer işgal eden kadının nafakası konusunda uygulamada çok yararlı olacağını düşünüyoruz. Evli kadının maddi manevi mağdur olduğu günümüzde bu konunun İslam hukukuna göre düzenlenmesi birçok sorunları halledecektir. Ancak şu var ki, bu hususların aslını bozmadan güncellenmesi zorunluluğu da inkâr edilemez bir gerçektir.

Anahtar Kelimeler
Evli Kadının Nafakası, Fıkıh, Nafaka.

Abstract
Maintenance allowence instituon, is based on the Islamic law in the light of the basic principles we try to, especially maintenance allowence of married woman's, generally have studied what it is and what is the place of it in İslamic law. Our study after this, respectively; the evidences marriage maintenance allowence of married woman, the woman's maintenance allowence rights terms of winning and its causes of the fall, marriage maintenance allowence gains on results and its consists of five parts, including the scope. As a result, Islamic law, married women have outlined our this study examined maintenance allowence today, occupying an important place in Islamic society woman, we think it would be very useful in practice about maintenance allowence. Married woman is victimized in today's material and moral Islamic Law according to the regulation of this issue will take care of many problems. But the thing is, these issues have to updated without disturbing the original requirement that it is a fact that cannot be denied.

Keywords
Married Woman's Maintenance Allowence, Fiqh, Maintenance Allowence.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 89. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 90. sayısı (bahar sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 90. sayımız için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Dergipark Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri