eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimSINIF YÖNETİMİNDE İSTENMEYEN ÖĞRENCİ DAVRANIŞLARININ İLKOKUL VE ORTAOKULLARDA KARŞILAŞTIRMALI İNCELENMESİ
(Investigating the Students Misbehavior in Classroom Management in State Primary Schools and Secondary Schools with a Comparative Approach )

Yazar : Rukiye EKİCİ  Avni EKİCİ  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 18
Sayı : 59
Sayfa : 107-118
Dergiye Geliş Tarihi : 22.02.2014
Yayımlanma Tarihi : 2014
DOI Number: :
Cite : Rukiye EKİCİ Avni EKİCİ, (18). SINIF YÖNETİMİNDE İSTENMEYEN ÖĞRENCİ DAVRANIŞLARININ İLKOKUL VE ORTAOKULLARDA KARŞILAŞTIRMALI İNCELENMESİ. Ekev Akademi Dergisi, 59, p. 107-118. Doi: .


Özet
Bu araştırmanın amacı; ilkokulda ve ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin sınıfta karşılaştıkları istenmeyen öğrenci davranışlarının neler olduğunu belirlemek ve ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin sınıf içinde gösterdiği istenmeyen davranışlarını karşılaştırmalı incelemektir. Bu doğrultuda ‘ Öğretmenlerin çalıştıkları okul türüne, cinsiyetlerine, yaşlarına, ve branş türüne göre karşılaştıkları istenmeyen öğrenci davranışları anlamlı biçimde farklılık göstermekte midir?’ sorusuna cevap aranmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2013-2014 eğitim öğretim yılının ilk döneminde Gaziantep ilinde görev yapan 218 öğretmenden oluşmaktadır. Çalışmada Gökduman (2007) tarafından geliştirilen 5’li likert tipinde 28 maddelik ‘Sınıf İçi İstenmeyen Öğrenci Davranışları Anketi’ kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 20.0 programı kullanılmıştır. Okul türü, kıdem, branş ve cinsiyet değişkenleri incelenmiş, okul türü, kıdem ve branş bazında anlamlı farklılıklar bulunmuştur, cinsiyet durumu ise anlamlı bir farklılık yaratmamıştır. Araştırmada öğretmenlerin sınıf yönetimi becerisini geliştirmek için eğitimler verilmesi önerilmektedir.

Anahtar Kelimeler
Sınıf öğretmenleri, ortaokul öğretmenleri, sınıf içi istenmeyen davranışlar, sınıf yönetimi.

Abstract
The aim of this study is to determine the undesired behaviors of students that class teachers faced in the classroom and to invastigate the students misbehavior in classroom management in state primary schools and secondary schools with a comparative approach. Whether there is a meaningful difference in terms of school type, gender, years of employment and graduation status has been studied. 218 primary school and secondary school teachers participated in the study. Meaningful differences were found according to school type , years of employment and graduation status. Gender status have not made any differences. This study is offered teachers giving training to improve classroom management.

Keywords
Primary school, secondary school, students misbehavior, classroom

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri