eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimFASÎH’İN RÛZ U ŞEB MÜNÂZARASI
(Rûz u Şeb Moot By Fasîh )

Yazar : Ahmet İÇLİ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 18
Sayı : 60
Sayfa : 513 - 537
Dergiye Geliş Tarihi : 11.03.2014
Yayımlanma Tarihi : 2014
DOI Number: :
Cite : Ahmet İÇLİ , (18). FASÎH’İN RÛZ U ŞEB MÜNÂZARASI. Ekev Akademi Dergisi, 60, p. 513 - 537. Doi: .


Özet
Varlığı anlama ve adlandırma çabasında olan insan, çeşitli anlatım formlarından faydalanır. Münâzaralar, insanoğlunun yaşam hakkındaki düşüncelerini barındıran önemli anlatım formlarıdır. Münâzaralarda varlıklar konuşturulup tartıştırılır. Söz konusu varlıklar, insan olabildiği gibi, insan dışı tüm unsurlar; müstakil varlıkların yanında tabiatın işleyişinde meydana gelen oluşumlar da olabilir. Münâzaralarda adı geçen varlık formlarının konuşturulması ile onlar hakkında geniş bilgi edinme imkânı verilir. Bazı durumlarda birbirine tezatmış gibi görünen varlıkların tartıştırılması ile söz konusu varlıkların bütünlükleri işlenmeye çalışılır. 17. yüzyılın önemli şahsiyetlerinden olan Fasîh Ahmed Dede’nin Münâzara-i Rûz u Şeb isimli bir münâzarası bulunmaktadır. Münâzarada; dünya yaşamındaki gece ve gündüz unsurlarının daha iyi tanınması, birbirleriyle olan ilişkilerinin bilinmesi, algılardaki zıtlıkları ve hakikatteki birliklerinin anlaşılması işlenir. Bu çalışmada adı geçen eser kısaca tanıtılıp eserin Latin harflerine aktarılmış okuması yapılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Rûz u Şeb, Münâzara, Rûz (Gündüz), Şeb(Gece), Fasîh

Abstract
In the search of understanding and naming the existence, humanity benefits from various narrative forms. Moots are important narrative forms that include humanity’s thoughts about the life. In the moots, living creatures are spoken and discussed. These creatures may be human, nonhuman or organisms that ocur besides substentive creatures in the nature process. In the moots, it is possible to get a wide range of information about the mentioned creatures by making them to talk. However they may contrast to each other, it is aimed to handle the integrity of mentioned creatures by debating. Fasîh Ahmed Dede, who is an important figure of 17th century, wrote a moot called Münâzara-i Rûz u Şeb. The theme of this moot is night and day phenomenons, their relations to each other, their contrast in perception and their integrity in truth. In this paper, the mentioned work will be introduced and analyzed in the Latin letters of the work.

Keywords
Rûz u Şeb, Moot, Şeb (Night), Rûz (Day), Fasîh

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri