eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimDEVVÂNÎ ve ENMȖZECU’L-ULȖM ADLI ESERİ
(Dawwānī and His Book Titled Anmūzac al-Ulūm )

Yazar : Ali Kürşat TURGUT    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 18
Sayı : 59
Sayfa : 443-456
Dergiye Geliş Tarihi : 13.03.2014
Yayımlanma Tarihi : 2014


Özet
Devvânî, 15. yüzyılda yaşamış kelam ve felsefe alanında önemli eserler vermiş düşünürlerden biridir. Devvânî kendinden sonraki dönemin âlimlerine fikir ve eser anlamında ciddi tesirleri olmuş bir alimdir. Bu bağlamda onun eserleri Osmanlı medreselerinde uzun zaman ders kitabı olarak da okutulmuştur. Devvânî, ilimler sınıflamasıyla da ilgili bir risale yazmış ve buna Enmûzecu’l-ulûm ismini vermiştir. Bu eser, ‘bir ilimler programı’ şeklinde kaleme alınmış olup, bütün ilimleri ihtiva etmemektedir. Devvânî, bu eserinde ele aldığı ilimleri, belli konuları öne çıkararak değerlendirmeye çalışmıştır. İşte biz bu makalede, çok yönlü bir alim olan Devvânî’nin hayatı, ilmi şahsiyeti, eserleri ve Enmûzecu’l-ulûm adlı eserini ele alacağız.
depakin chrono 300 mg depakin chrono 300 mg depakin chrono


Anahtar Kelimeler
Devvânî, Enmûzecu’l-ulûm, İlimler Tasnifi.

Abstract
Dawwānī is one of thinkers who lived in the fifteenth century and wrote important books on theology and philosophy. His books and ideas had significant effect on the other thinkers lived in the following century. In this respect, his works were studied as a schoolbook in the Ottoman schools (madrasas) for a long time. Besides, Dawwānī wrote a booklet (risālah) relating to the classification of sciences and titled it “Anmūzac al-‘Ulūm”. This book was written as a curriculum of sciences, but it does not include all sciences. Dawwānī struggled to evaluate the sciences by putting the specific issues forward in this book. In this article, we explore Dawwānī’s life story, academic achievements, works and especially his book Anmûzac al-‘Ulūm.

Keywords
Dawwānī, Anmûzac al-Ulūm, The Classification of Sciences.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 82. Sayısı (Bahar Sayısı) yayımlanmıştır. 83. sayı için makale kabulü devam etmektedir.

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri