eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimŞEYH EDHEM EFENDİ TARAFINDAN YAZILAN “BERGÜZAR-I EDHEM YAHUD TALİM-İ USÛL-Û MUSIKΔ ADLI GÜFTE MECMUASI ÜZERİNE MÜZİKOLOJİK BİR İNCELEME
(A Musicological Study on Lyrics Antologies Written By Şeyh Edhem Efendi Named “Bergüzar-ı Edhem Yahud Talim-i Usûl-ü Musikî” )

Yazar : Ahmet FEYZİ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 18
Sayı : 59
Sayfa : 159-178
Dergiye Geliş Tarihi : 13.03.2014
Yayımlanma Tarihi : 2014
DOI Number: :
Cite : Ahmet FEYZİ , (18). ŞEYH EDHEM EFENDİ TARAFINDAN YAZILAN “BERGÜZAR-I EDHEM YAHUD TALİM-İ USÛL-Û MUSIKΔ ADLI GÜFTE MECMUASI ÜZERİNE MÜZİKOLOJİK BİR İNCELEME. Ekev Akademi Dergisi, 59, p. 159-178. Doi: .


Özet
Bu araştırmada; Atatürk Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Seyfettin ÖZEGE Salonu Basma ve Yazma Nadir Eserleri kataloğunda 1223 demirbaş numarası ile kayıtlı olan Şeyh Edhem Efendi’ye ait “Bergüzar-ı Edhem yahut Talim-i Usûl-ü Musîkî” adlı eserin transkripsiyonu yapılarak, eser müzikolojik açıdan inceleme altına alınmıştır. Araştırma sürecinde; eserde bulunan müzikolojik bilgilerin günümüzle karşılaştırmalı analizi amaçlanmıştır. İnceleme ve analiz sırasında Tarihsel araştırma yöntemi kullanılmış, elde edilen bulgular incelenerek Ses sistemi, Makam, Usûl ve Türk Sanat müziği repertuvarı açısından değerlendirmeye alınarak belirtilen konularda zaman içerisindeki görülen değişimler vurgulanmaya çalışılmıştır. Buna ek olarak eser içerisinde besteciye ait olan şarkılar tespit edilmiş ve eserin kuramsal bölümündeki bilgiler müzikoloji bilimi açısından ele alınmıştır. Araştırma sonucunda; transkripsiyonu yapılarak incelenen bu eserin sadece bir güfte mecmuası değil aynı zamanda müzikolojik açıdan dönemi hakkında önemli bilgileri barındıran kuramsal bir eser niteliği de taşıdığı anlaşılmıştır. Ayrıca, mecmua içerisinde bulunan 142 eser kendi içerisinde tasnif edilerek, bestecinin TRT Kurumu repertuvarındaki kayıt altına alınan eserleri ile karşılaştırılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Şeyh Edhem Efendi, Bergüzar-ı Edhem, Güfte Mecmuası

Abstract
In this research; the work called “Bergüzar-ı Edhem”, which belongs to Şeyh Edhem Efendi,and is registered in Atatürk University Central Library Seyfettin ÖZEGE lounge printing and writing rare books catalog with stock number 1223, was transcripted and analyzed from the point of view of musicology. In research course; it was intended to perform a comparative analysis of the musicological information in the work with today. During this study and analysis historical research metod was used and by examining the findings from research the sound system, Turkish Music maqams, rhythm and Turkish Art Music repertoire were evaluated in terms of the topics mentioned and the changes took place in the course of time were highlighted. In addition, the songs in the work belonging to the composer were identified and the details in theoretical section were discussed from the point of view of the science of musicology. As a result of this study; it was proved that the work, investigated by transcripting, is not only a lyrics antology but also contains important information about the period of musicological aspects of theoretical work. By classifing the 142 songs antologies, recorded songs in the composer’s repertoire TRT was compared.
depakin chrono 300 mg depakin chrono 300 mg depakin chrono


Keywords
Şeyh Edhem Efendi, Bergüzar-ı Edhem, Lyrics antologies

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri