eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimKUR’ÂN METNİNİN DİL ÖZELLİKLERİ
(Language Features of the Quranic Text )

Yazar : A. Cüneyt EREN    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 18
Sayı : 59
Sayfa : 133-158
Dergiye Geliş Tarihi : 13.03.2014
Yayımlanma Tarihi : 2014


Özet
Yazılı bir metin incelenirken hem yapı özellikleri hem de o yapıyı oluşturan ve tanım olarak ‘üslûb’ denilen malzemelerin anlatım özellikleri birlikte değerlendirilmelidir. Kur’ân, dil ve o dilin kullanım üslûbu ile bütün mu’ciz bir kelamdır. Bu çalışmamızda Kur’ân metninin dil yönü ele alınmıştır. Kur’ân, Allah kelâmı olup Arapça nazil olmuştur. Son derece sade ve bir o kadar da anlaşılır bir yapıdadır. Şifahi yapısı ile genel olarak konuşma dilini kullanır. Mevcut edebî türlerden farklı olan Kur’ân metni üzerinde nazil olduğu dönemin dil ve soysa kültürel özelliklerini barındırır. Bu itibarla dili dünyevidir. Kur’ân dili mu’ciz olup harflerin, sükûn, hareke, med ve kasırlarıyla oluşan fonetik yapısıyla okuyan veya dinleyene ahenkli bir tesir verir. Kur’ân dilinin öne çıkan bir diğer özelliği de İslam dininin öğretileri ve davet ettiği değerleri için ayrı birer termonoloji geliştirmiş olmasıdır.

Anahtar Kelimeler
Dil, îcâz, i’câz, hakikat, mecâz, fonetik

Abstract
A written text both of the structural features and style features should be considered together. Quran of structural features and style features are a miracle. In this study, the linguistic aspects of the text of the Qur’an is discussed. The Quran is word of God, and has been revealed in Arabic. It is extremely simple and yet so has an understandable structure. With the structure of verbal language the Qur’an uses general conversation method. The Qur’anic text has features of cultural characteristics of the community and the language which was revealed in. In this regard the Qur’an uses a worldly language. When examining a written text the structure, definition of style, use of materials, and narration specifications should be evaluated together. The Quran with its style and use of language is a whole miraculous word.
depakin chrono 300 mg depakin chrono 300 mg depakin chrono


Keywords
Language, miraculous, truth, metaphor, phonetic

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 82. Sayısı (Bahar Sayısı) yayımlanmıştır. 83. sayı için makale kabulü devam etmektedir.

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri