eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimSİYER-İ NEBÎ TARİH’TEN FARKLI MI OKUNMALI? -Fil Olayı Bağlamında Bir Değerlendirme-
(Does Siyer-i Nebî Have to to be Read Different from History? -A Review in the Context of the Event of Elephant- )

Yazar : Mehmet Nadir ÖZDEMİR    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 18
Sayı : 59
Sayfa : 247-264
Dergiye Geliş Tarihi : 24.03.2014
Yayımlanma Tarihi : 2014


Özet
Bilindiği gibi Siyer-i Nebî, İslâm Tarihi’nin kapsamında incelenen bir disiplindir. Diğer bir anlatımla Siyer, Tarih metodoloji ile ele alınıp açıklanmakta ve yorumlanmaktadır. Ancak ne var ki bu durum bazı konuların yeterince anlaşılamaması ya da yüzeysel olarak ele alınması sonucunu doğurmaktadır. Bu noktadan hareketle çalışmada Siyer’in Tarih ilminden farklı okunabileceği incelendi. Böylece hem siyerin anlaşılmasına bir katkı amaçlanmakta hem de Siyer-i Nebî’ye giriş konularına yeni bir öneride bulunulmaktadır. Çalışmada fil olayının ele alınmasından amaç da budur. Makale, Siyer-i Nebî’ye fil olayı ile hatta Kâbe tarihi ile başlanmasının çok önemli olduğunu da ifade etmektedir. Zira fil vak’ası sadece Arap yarımadasında yaşayanlar için değil, aynı zamanda Habeşistan’lı Hıristiyanlar, Bizans ve Sâsâniler için de dikkat çekici bir olay olmuştur. Kâbe’nin ne denli kıymete haiz olduğunu insanlara bir defa daha hatırlatmıştır. Makale, diğer taraftan fil sûresinin Siyer açısından mutlaka irdelenip, tarih kitaplarındaki bilgi ve malumatın buna göre şekillenmesinde bir parametre olması gereğine de vurgu yapmaktadır.Fil Olayı, Kur’an kıssaları içinde bir defa anlatılan bir kıssadır. Bunun Hz. Muhammed’in peygamberliği öncesi gerçekleşen bir olay olmasıyla ilgili olduğu düşünülmektedir.

Anahtar Kelimeler
Siyer, tarih, fil olayı, hikmet, ibret.

Abstract
As is known Siyer-i Nebî is examined within the scope of the Islamic History. Stated in other words, Siyer is explained and interpreted by the methodology of history. But this situation leads to the insufficient understanding or shallow examination of some subjects. Starting from this point of view this article deals with the possibility of the different reading of Siyer from the History. In this way, the article aims to contribute to the understanding of Siyer and to make a new proposal for the introduction to the subjects of Siyer-i Nebî. The examination of the Event of Elephant in the article ministers to this aim. The article calls attention to the importance of the fact that Siyer-i Nebî generally begins with the Event of Elephant, even with the history of Kaaba. Because the Event of Elephant was remarkable, not only for the people who live in Arabian Peninsula but for Ethiopian Christians, Byzantines and Sasanians, too. This event reminded people the value of Kaabe, once again. The article also emphasizes that Sura Al-Fil (The Elephant) should be explored in terms of Siyer and should be used as a parameter in forming knowledge and information in the history books. The Event of Elephant takes place in Koran only once. Because, some scholiasts think, it is an Event which appeared before the prophethood of Muhammad (pbuh).

Keywords
siyer, history, the event of elephant, wisdom, lesson.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 82. Sayısı (Bahar Sayısı) yayımlanmıştır. 83. sayı için makale kabulü devam etmektedir.

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri