eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimKUR’ÂN’DA “GAYZ” KAVRAMI
(The Concept of "غيظ Ekstreme Anger" ın the Qur'an )

Yazar : Yunus Emre GÖRDÜK    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 18
Sayı : 60
Sayfa : 141-156
Dergiye Geliş Tarihi : 4.04.2014
Yayımlanma Tarihi : 2014
DOI Number: :
Cite : Yunus Emre GÖRDÜK , (18). KUR’ÂN’DA “GAYZ” KAVRAMI. Ekev Akademi Dergisi, 60, p. 141-156. Doi: .


Özet
Kur’ân’da zikredilen bazı kavramlar küçük farklarla aynı anlamı ifade etmektedir. Genel anlamda “öfke” duygusunu ifade eden kelimeler arasındaki farklılıklar da bu durumun bir örneğidir. Bu makalede, on farklı ayette ve dört değişik formda zikredilmiş olan “غيظ” kavramı incelenmiştir. “غيظ” kavramı, “şiddetli öfke”, “nefretle karışık öfke”, “gizli öfke”, “öfkenin başlangıcı” gibi anlamlar ifade etmekte ve genel anlamda “öfke” bildiren diğer kavramlardan ayrılmaktadır. Kur’ân’a bütünsel olarak baktığımız zaman, bu küçük farkların hem tercüme ve meâl hem de tefsir açısından oldukça önemli olduğu görülmektedir. Bu makalede söz konusu kavram hakkında bir takım semantik ve analitik sonuçlar ortaya konmaya çalışılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Gayz, Şiddetli Öfke, Kur’an, Semantik, Analiz.

Abstract
In the Holy Qur’an there are some concepts expressing the same meaning with the small differences. The differences between words which mean emotion of “anger” are examples of this situation. In this article, focused on the concept of “غيظ” which is taken part with several variants and ten times in the Holy Qur’an. Concept of “غيظ” have been separated from the other concepts which expressing emotion of anger. This concept refers to the meanings of “extreme anger”, “anger mixed with hatred”, “concealed anger” or “beginning of anger”. In this context when viewed from holistic approach to the Holy Qur’an, we see that these differences are important for translating and interpretation of The Qur’an. In this article, a number of the semantic and analytical results have been obtained about the “غيظ” concept.

Keywords
“Gayz”, extreme anger, Holy Qur’an, Semantic, Analysis.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri