eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimKUR’ÂN-I KERÎM’İN İNSANA SUNDUĞU HAKLAR
(Human Rights in the Qur’an )

Yazar : Ziya ŞEN    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 18
Sayı : 59
Sayfa : 389-412
Dergiye Geliş Tarihi : 9.04.2014
Yayımlanma Tarihi : 2014


Özet
İnsanoğlu son yıllarda teknoloji alanında gösterdiği ilerlemeyi, maalesef insan haklarının korunması alanında gösterememiştir. Bu açıdan asırlar önce İslam ve Kur’an tarafından insana sunulmuş olan bu haklar, günümüz modern dünyasında daha da ayrı bir önem kazanmaktadır. Biz bu makalede ayetleri esas alarak ancak gerektiğinde hadislere de referansta bulunarak insanın değeri ve belli başlı insan hakları üzerinde durmaya çalışacağız. Zira Kur’an’ın gönderiliş amaçlarından biri de insan haklarını güvence altına almaktır. Bu haklar aynı zamanda bir milletin ulaştığı medeniyet seviyesinin önemli bir göstergesi olarak kabul edilir.

Anahtar Kelimeler
İnsan, insan hakkı, saygı, onur.

Abstract
Being developed in technology in modern years, human being could not achieve similar progress for the human rights. Hence, the human rights, which were stated in the Qur’an centuries ago, has gained much more importance and attention in the contemporary times. Fort his reason, we will examine basic human rights and the value of man by focusing on the Qur’anic verses and the hadiths when necessary in as much as. One of the aims of why Qur’an was sent down is to guarantee the human rights, which are also considered as prominent signs of the level of civilized.

Keywords
Human, human right, respect, honor.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 82. Sayısı (Bahar Sayısı) yayımlanmıştır. 83. sayı için makale kabulü devam etmektedir.

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri