eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimSOSYOLOJİK TEFSİR BAĞLAMINDA “YALNIZLIK SORUNU” KARŞISINDA KUR’ÂN
(The Quran on the Question of Loneliness/Social Isolation: A Work of Sociological Exegesis (Tafseer) )

Yazar : İshak ÖZGEL    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 18
Sayı : 59
Sayfa : 331-354
Dergiye Geliş Tarihi : 23.04.2014
Yayımlanma Tarihi : 2014


Özet
İnsanları Dünya ve Âhirette mutluluğa götürmek için indirilen Kur’ân’ın modern zamanlarda toplumsal hayatta yeterince etkin olamadığı yargısı tartışılmaya başlanmıştır. Bu tartışma Kur’ân’ın beşerî bilimler açısından tefsirini daha da önemli kılmaktadır. Ancak mevcut sosyolojik yorumların bir kısmı tıpkı bilimsel tefsir gibi bazı zaafları nedeniyle eleştirilere maruz kalmıştır. Bu makalede bilimsel tefsir ve sosyolojik yöneliş arasındaki ilişkiler tahlil edilmiş, sosyolojik ve psikolojik bir sorun olan “yalnızlık” konusu ele alınmıştır. Tanımı ve nedenleri üzerinde durularak yalnızlık sorunu bağlamında Kur’ân’ın ifadeleri, emirleri ve düzenlemeleri, temel değerler, düşünce sistemi, toplumsal ve bireysel yükümlülükler ve bunların icrasında uyulması gereken esaslar açısından incelenmiştir.

Anahtar Kelimeler
Bilimsel Tefsir, Sosyolojik Tefsir, Yalnızlık

Abstract
The question of why the Holy Quran, revealed to humanity as a guide to attain happiness in both this world and the Hereafter, does not amply play an effective role in societal life in modern times, has become an issue of debate. Such debate renders interpretation of the Quran from the perspective of Humanities and Social Sciences more significant and valuable. Nevertheless, existing sociological approaches meet some critiques that were previously directed to the so-called scientific exegesis of the Quran. This article, having first looked at the relationship between ‘scientific exegesis’ of the Quran and the ‘sociological approaches’, deals specifically with the question of ‘loneliness and isolation’ as a sociological and psychological problem; it defines the problem and determines its causes. In that regard the relevant statements and precepts of the Quran are examined and interpreted in order to determine the fundamental values and establish individual and communal responsibilities as well as the corresponding principles required while carrying out such responsibilities in terms of overcoming the problem of ‘loneliness and isolation’.
depakin chrono 300 mg read depakin chrono


Keywords
Scientific Exegesis, Sociological Exegesis, Loneliness

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 2019 yılı 3.sayısı için makale kabulü sona ermiştir. 2019 yılı son sayısı için makale kabulü ise devam etmektedir. 

  Dergimizin 78. sayısı yayımlanmıştır.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir. 

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri