eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimTÜKETİCİLERİN DAYANIKLI TÜKETİM MADDESİ SATIN ALMA DEĞER BOYUTLARI VE TÜKETİCİLERİN ÇALIŞMA VE ÖĞRENCİ OLMA DURUMLARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA
(A Research on Value Dimensions of Consumers’ Durable Goods and Work and Student Situations )

Yazar : Ayşem ÇALIŞKUR    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 18
Sayı : 60
Sayfa : 55-72
Dergiye Geliş Tarihi : 25.04.2014
Yayımlanma Tarihi : 2014
DOI Number: :
Cite : Ayşem ÇALIŞKUR , (18). TÜKETİCİLERİN DAYANIKLI TÜKETİM MADDESİ SATIN ALMA DEĞER BOYUTLARI VE TÜKETİCİLERİN ÇALIŞMA VE ÖĞRENCİ OLMA DURUMLARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA. Ekev Akademi Dergisi, 60, p. 55-72. Doi: .


Özet
Bu araştırmanın amacı, tüketicilerin dayanıklı tüketim maddesi satın alma değer boyutları arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve satın alma değerlerinin çalışma durumu ve öğrenci olma durumlarına göre farklılıklarını incelemektir. Bu araştırmada veriler (N=140) İstanbul Kültür Üniversitesi Psikoloji ve Mühendislik bölümü öğrencileri, üç ayrı üniversitede görev yapan akademisyenler ve çeşitli mesleklerden diğer yetişkinlerden toplanmıştır. Araştırmada kullanılan yöntem ilişkisel tarama yöntemidir ve verilerin toplanmasında örneklem grubuna Perceived Value (PERVAL) ve anket formu uygulanmıştır. Verilerin toplanması aşamasından sonra elde edilen verilerin istatistiksel çözümlemeleri yapılmıştır. Satın alma değer boyutları arasındaki ilişkiyi ve satın alma değerlerinin çalışma durumu ve öğrenci olma durumlarına göre farklarını sınamak üzere Pearson Korelasyon Analizi, t Testi kullanılmıştır. Sonuç olarak; tüketicilerin satın alma değer boyutları arasında anlamlı ilişki olduğu, ancak satın alma değerlerinin çalışma durumu ve öğrenci olma değişkenlerine göre farklılaşmadığı belirlenmiştir.

Anahtar Kelimeler
Tüketicilerin Satın Alma Değerleri, Çalışma, Öğrenci.

Abstract
The aim of this study is to determine the relationship between value dimensions of consumers’ durable goods and investigate the differences between these values according to their status whether they are employed or registered a student. In this research, the data (N=140) was collected from undergraduate students from İstanbul Kültür University Psychology and Engineering Departments, academicians from three universities and adults from different job areas. Correlational survey model was used in the study, and the data was collected by Perceived Value (PERVAL) and survey form. After the data collection, the data was obtained statistically analyzed. Pearson Correlational Analyze and t Test were used to examine the relationship between value dimensions of consumers’, and the differences between these values according to their status whether they are employed or registered a student. As a result, was found statistically significant relationship between value dimensions of consumers’. However there was not a significant difference according to their status whether they are employed or registered a student.

Keywords
Value Dimensions of Consumers’, Work, Student.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri