eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimKUR’ÂN’DA “VESVESE” KAVRAMININ SEMANTİK ANALİZİ
(Apprehensions in the Quran Analysis of the Concept of Semantic )

Yazar : Emannullah POLAT    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 18
Sayı : 60
Sayfa : 354- 388
Dergiye Geliş Tarihi : 30.04.2014
Yayımlanma Tarihi : 2014
DOI Number: :
Cite : Emannullah POLAT , (18). KUR’ÂN’DA “VESVESE” KAVRAMININ SEMANTİK ANALİZİ. Ekev Akademi Dergisi, 60, p. 354- 388. Doi: .


Özet
Kur’ân-ı Kerim; insanların maddî yönlerinin yanında manevî yönleriyle de ilgilenmiş ve her alanda karşılaşılan problemlerin çözümünde doğru olanı ortaya koymuştur. Her insanın muhatap olduğu ve birçoğunun da karşısında çaresiz kaldığı problemlerden biri de vesvesedir. Ayrıca her zaman güncelliğini koruyan bir konu ve anlam zenginliğine sahip bir kavram olduğundan, vesveseyi eşanlamlılarıyla birlikte ele almayı uygun gördük. Bu çalışmamızda, Kur’ân-ı Kerim’de vesvese ile eşanlamlı veya şeytanın faaliyetlerini ifade eden diğer kavramları belirterek tarif edecek ve bu kavramların semantik yapılarının da delâletiyle, efradını câmi’ ve ağyarını mâni’ bir tarifi ışığında vesvesenin birçok özelliklerini de ortaya çıkarmaya çalışacağız.

Anahtar Kelimeler
Melek, Şeytan, Nefis ve Vesvese

Abstract
The Koran has dealt with material as well as spiritual aspects of people and proved the right thing on solving problems in which encounter every domain. Misgiving is one of the problems which everyone deals with it and many find no way out against it. Also, we chose the misgiving to handle with its synonyms because of the fact that it is a matter having always kept up-to-date and it is a notion having meaning richness. In this study, we will describe the notions by means of the synonym with the misgiving in the Koran or the other notions remarking the devil’s activities and through the instrumentality of these and in light of the definition neither more nor less, we will work to find out a lot of features of the misgiving.
depakin chrono 300 mg read depakin chrono


Keywords
Angel, Devil, Self and Misgiving.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Yayın Kabulü

    Makale gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. 

    UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri