eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimKADIN SÜNNETİ: KÜLTÜREL DAYANAKLARI VE YOL AÇTIĞI SORUNLAR
(Female Circumcision: Cultural References and Concerns it Raises )

Yazar : Senem CEYLAN    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 18
Sayı : 60
Sayfa : 403- 414
Dergiye Geliş Tarihi : 27.05.2014
Yayımlanma Tarihi : 2014
DOI Number: :
Cite : Senem CEYLAN , (18). KADIN SÜNNETİ: KÜLTÜREL DAYANAKLARI VE YOL AÇTIĞI SORUNLAR. Ekev Akademi Dergisi, 60, p. 403- 414. Doi: .


Özet
Bu çalışmada Afrika ülkelerinde yoğun olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde günümüzde de uygulanmaya devam edilen kadın sünneti ele alınıp incelenmiştir. Bu konu gerçekte doğrudan bir ilgisi bulunmamasına karşın en çok gelenek ve din kavramları ile ilişkilendirilmiş ve anıla gelmiştir. Bu makalede öncelikle sünnet kelimesinin tanımı yapılmış, kadın sünnetinin ortaya çıkışı hakkında bilgi verilmiştir. Ülkeden ülkeye değişiklik gösteren uygulamadaki farklılıklara değinilmiş, konu sosyolojik açıdan da ele alınmıştır. Kadın sünnetinin zararları bilindiği halde uygulamanın devamını sağlayan etkenler üzerinde durulmuştur. Kadın sağlığına olumsuz etkileri belirtilmiştir. Ayrıca, uygulama hakkında toplumun bilinçlendirilmesi için yapılan hukukî düzenlemelere ve uluslararası alanda gerçekleştirilen bilimsel çalışmalara yer verilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Kadın Sünneti, Afrika, Kadın Hakları, Din, Kadın Sağlığı.

Abstract
In this study extensive areas of Africa in various parts of the World and today continue to apply these issues have been investigated. This issue has nothing to do with realty ,although most are associated with tradition and religion. In this article first definition of the word circumcisions made . Information is given about the emergence of female circumcision.The differences in structure ranging from a country to a country are referred to from a sociolocigal perspective is discussed. Focused on factors which has although known it is lossed provide to continuation of application. It is negative effects on woman health were defined in this essay. In additionaly, it is included in legislative regulations made to lead to social awareness and scientific researches carried out internationally.
depakin chrono 300 mg read depakin chrono


Keywords
FGM, Africa, Woman Rights, Religion, Woman Health.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri