eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimKADIN SÜNNETİ: KÜLTÜREL DAYANAKLARI VE YOL AÇTIĞI SORUNLAR
(Female Circumcision: Cultural References and Concerns it Raises )

Yazar : Senem CEYLAN    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 18
Sayı : 60
Sayfa : 403- 414
Dergiye Geliş Tarihi : 27.05.2014
Yayımlanma Tarihi : 2014
DOI Number: :
Cite : Senem CEYLAN , (18). KADIN SÜNNETİ: KÜLTÜREL DAYANAKLARI VE YOL AÇTIĞI SORUNLAR. Ekev Akademi Dergisi, 60, p. 403- 414. Doi: .


Özet
Bu çalışmada Afrika ülkelerinde yoğun olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde günümüzde de uygulanmaya devam edilen kadın sünneti ele alınıp incelenmiştir. Bu konu gerçekte doğrudan bir ilgisi bulunmamasına karşın en çok gelenek ve din kavramları ile ilişkilendirilmiş ve anıla gelmiştir. Bu makalede öncelikle sünnet kelimesinin tanımı yapılmış, kadın sünnetinin ortaya çıkışı hakkında bilgi verilmiştir. Ülkeden ülkeye değişiklik gösteren uygulamadaki farklılıklara değinilmiş, konu sosyolojik açıdan da ele alınmıştır. Kadın sünnetinin zararları bilindiği halde uygulamanın devamını sağlayan etkenler üzerinde durulmuştur. Kadın sağlığına olumsuz etkileri belirtilmiştir. Ayrıca, uygulama hakkında toplumun bilinçlendirilmesi için yapılan hukukî düzenlemelere ve uluslararası alanda gerçekleştirilen bilimsel çalışmalara yer verilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Kadın Sünneti, Afrika, Kadın Hakları, Din, Kadın Sağlığı.

Abstract
In this study extensive areas of Africa in various parts of the World and today continue to apply these issues have been investigated. This issue has nothing to do with realty ,although most are associated with tradition and religion. In this article first definition of the word circumcisions made . Information is given about the emergence of female circumcision.The differences in structure ranging from a country to a country are referred to from a sociolocigal perspective is discussed. Focused on factors which has although known it is lossed provide to continuation of application. It is negative effects on woman health were defined in this essay. In additionaly, it is included in legislative regulations made to lead to social awareness and scientific researches carried out internationally.
depakin chrono 300 mg read depakin chrono


Keywords
FGM, Africa, Woman Rights, Religion, Woman Health.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Yayın Kabulü

    Makale gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. 

    UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri