eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimZEKERİYA TAMİR’ İN ÖYKÜLERİNDE YER ALAN KARAKTERLER
(The Characters in the Storıes of Zakarıa Tamer )

Yazar : Mustafa ÖNCÜ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 18
Sayı : 60
Sayfa : 281- 308
Dergiye Geliş Tarihi : 3.07.2014
Yayımlanma Tarihi : 2014
DOI Number: :
Cite : Mustafa ÖNCÜ , (18). ZEKERİYA TAMİR’ İN ÖYKÜLERİNDE YER ALAN KARAKTERLER. Ekev Akademi Dergisi, 60, p. 281- 308. Doi: .


Özet
Modern Arap Edebiyatının bir çeşidi de öyküdür. Diğer Arap ülkelerinde olduğu gibi Suriye’de de bu edebî tür 20. yy da yaygınlık kazanmıştır. Suriye’de öykü yazarlarının en önemli simalarından biri Zekeriya Tamirdir. Tamir öykü, kısa öykü, çocuk öyküleri, siyasi ve edebî makaleler türünde birçok eser yazmıştır. Bunlardan bazıları Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca gibi belli başlı dillere çevrilmiştir. Tamir öykülerinde tarihi, edebi, halk kültüründen, yöneticilerden, din adamlarından ve kadınlardan birçok karakter canlandırmıştır. Bu makalede Zekeriya Tamirin öykülerinde canlandırdığı bu karakterler ele alınmıştır.

Anahtar Kelimeler
Suriye, Zekeriya Tamir, Öykü.

Abstract
The story is a kind of modern Arabic literature. This literary genre as in other Arab countries, has been prevalent in Syria in the 20th century. Zakaria Tamer is one of the most important figures in the history of the Syrian short stories. Tamer wrote several works on the political and literary articles, stories, short stories and children’s stories. Some of them has been translated into major languages like Turkish, English, German, French. Tamer, in their stories were portrayed historic, literature, folk culture, managers, religious leaders and many of the women characters. İn this article these characters of portrayed in his stories were handled.

Keywords
Syria, Zakarıa Tamer, Story.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Yayın Kabulü

    Makale gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. 

    UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri