eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimİBRAHİM KÛRÂNÎ’NİN “‘UCÂLE FÎ İ‘RÂBI LÂ İLÂHE İLLALLAH” ADLI ESERİ
(İbrahim Kûrânî’s Work Entitled “‘Ucâle fî i‘râbı lâ ilâhe illallâh” )

Yazar : Ahmet GEMİ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 19
Sayı : 62
Sayfa : 717-734
Dergiye Geliş Tarihi : 14.07.2014
Yayımlanma Tarihi : 2015
DOI Number: :
Cite : Ahmet GEMİ , (19). İBRAHİM KÛRÂNÎ’NİN “‘UCÂLE FÎ İ‘RÂBI LÂ İLÂHE İLLALLAH” ADLI ESERİ. Ekev Akademi Dergisi, 62, p. 717-734. Doi: 10.17753/Ekev320.


Özet
İbrahim Kûrânî kelime-i tevhîdin i‘rabıyla ilgili eser veren ilk İslâm âlimlerindendir. Bu konuda üç eser kaleme almıştır. Eserlerinde kelime-i tevhîdin i‘rab vecihlerini detaylı bir şekilde ele alan Kûrânî, tahkîkini yaptığımız “‘Ucâle fî i‘râbı lâ ilâhe illallâh” adlı eserinde de kelime-i tevhîdin i‘râb vecihlerinden - bedel, mübtedâ-i muahhar-haber-i mukaddem ve sıfat gibi-birkaçına değinmektedir.

Anahtar Kelimeler
İbrahim Kûrânî, i‘râbı lâ ilâhe illallâh, Kelime-i Tevhîd, i‘râb.

Abstract
İbrahim Kûrânî is one of the Islamic scholars who have works related to the kalimat at-tawheed he has got three works. Kûrânî who worked through the kalimat at-tawheed in his works mentioned some words such as worth, fore and previous belong to kalimat at-tawheed in his book “Ucâle fî i‘râbı lâ ilâhe illallâh”.

Keywords
İbrahim Kûrânî, i‘râbı lâ ilâhe illallâh, Kalimat at-Tawheed, i‘râb.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 89. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 90. sayısı (bahar sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 90. sayımız için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Dergipark Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri