eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimİSLAM HUKUKU VE İNSAN HAKLARI BAĞLAMINDA EŞCİNSELLİK SORUNU
(The Issue of Homosexuality in The Context Islamic Law and Human Rights: al-Mukarram or Human Dignity )

Yazar : Label    Label
Türü : Diğer
Baskı Yılı : 19
Sayı : 62
Sayfa : 507-530
Dergiye Geliş Tarihi : 1.08.2014
Yayımlanma Tarihi : 2015
DOI Number: :
Cite : Nurten Zeliha ŞAHİN , (19). İSLAM HUKUKU VE İNSAN HAKLARI BAĞLAMINDA EŞCİNSELLİK SORUNU. Ekev Akademi Dergisi, 62, p. 507-530. Doi: 10.17753/Ekev323.


Özet
İnsanların karşıt cinsine duyduğu ilgi, üreme ve çoğalmasına da vesile olduğu için en doğal tavır olarak kabul edilmiştir. Bugün ise kişinin kendi cinsiyetine karşı da, karşıt cinse duyduğu sevgi gibi sevgi duyabileceği iddia edilmektedir. Bu iddia, uluslararası hukuk metinlerinde farklı cinsiyet yönelimlerinden dolayı kimsenin sorgulanamayacağı şeklinde yer almaya başlamıştır. Bu bağlamda farklı cinsiyet yönelimlerinin, insan kimliğinin bir parçası olduğu düşünülmektedir. Farklı cinsiyet tercihlerine saygı, insan onuruna saygı ile eşdeğer görülmektedir. Buna karşılık eşcinselliği insanın doğasına aykırı olduğu için suç olarak tanımlayan bir başka yaklaşım vardır. Bu yaklaşım, insanın mükerrem oluşundan hareket eder. İnsanı mükerrem kabul eden İslam dini, eşcinsel ilişkiyi insanın mükerremliğini düşürücü bir tavır olarak kabul etmektedir. Bu makale, insan bedenine verilen bu iki farklı yaklaşımın, eşcinsellik ile ilgili nasıl farklı sonuçlar ortaya koyabileceği üzerinde bir değerlendirme içermektedir.

Anahtar Kelimeler
Mükerrem, Onur, Eşcinsellik, İnsan Hakları, İslam Hukuku.

Abstract
The people's interest in the opposite sex have been considered as the most natural attitude which is also the occasion for reproduce and multiply. Today, sexual attraction to one's own gender is claimed to be natural orientation unchosen. This claim in international law texts began to take place in the form of not being questioned the different sexual orientation. In this context it is considered that sexual orientation is an innate part a human being's identity. Therefore, respect for human dignity are equivalent respect for different gender orientation. In contrast there is other an approach that homosexuality is defined as an offense to contrary to human nature. This approach start from composed of people "al-mukarram". Islamic who accept people “al-mukarram” approach homosexual as an attitude lowering the dignity of people. This article contains evaluation which the human body given this two different approaches can reveal different results on homosexuality.
depakin chrono 300 mg depakin chrono 300 mg depakin chrono


Keywords
al-Mukarram, Dignity, Homosexuality, Human Rights, Islamic Law.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 89. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 90. sayısı (bahar sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 90. sayımız için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Dergipark Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri