eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimEĞİTİM FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNİN MEDYA OKURYAZARLIĞINA İLİŞKİN GÖRÜŞLERİ
(Perspectives of Education Faculty Students on Media Literacy )

Yazar : Label    Label
Türü : Diğer
Baskı Yılı : 19
Sayı : 62
Sayfa : 289-306
Dergiye Geliş Tarihi : 17.08.2014
Yayımlanma Tarihi : 2015
DOI Number: :
Cite : Taşkın İNAN , (19). EĞİTİM FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNİN MEDYA OKURYAZARLIĞINA İLİŞKİN GÖRÜŞLERİ. Ekev Akademi Dergisi, 62, p. 289-306. Doi: 10.17753/Ekev328.


Özet
Medya Okuryazarlığı kavramı Türkiye’de eğitim sistemi içerisinde iki binli yılların başlarından itibaren tartışılmaya başlamıştır. İlköğretim okullarında Medya Okuryazarlığı dersini vermekle yükümlü öğretmenler lisans eğitimi döneminde Medya Okuryazarlığı eğitimi almamaktadırlar. Bu açıdan öğretmen adaylarının Medya Okuryazarlık düzeyleri ve bu derse ilişkin görüşleri, dersin verimliliği açısından önem arz etmektedir. Bu araştırmanın amacı “Medya Okuryazarlığı eğitimini Türkiye`de kimler verebilir, nitelikleri neler olmalıdır,hangi seviyede ve nasıl bir kapsamla verilmelidir?” sorularına yönelik tarama modelinde betimsel bir araştırma yaparak, öğretmen adaylarının görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırmanın çalışma evrenini, Dumlupınar Üniversitesi, Eğitim Fakültesi’nde okuyan 480 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Bu araştırmada verilerin analizinde yüzde (%), frekans (f), t testi, X2 kullanılmıştır. Araştırma sonunda öğretmen adaylarının Medya Okuryazarlığı dersinin gerekliliğine inandıkları ve bu dersin farklı düzeylerde de verilmesi gerektiği bulgularına ulaşılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Medya Okuryazarlığı, Eğitim, Öğretmen görüşleri.

Abstract
Since the term Media Literacy introduced to Turkish education system at early 2000s, course content, general qualifications of teachers, appropriate grade levels has become the hot topics of Media Literacy education in Turkey. It is essential to understand teachers who are responsible to give media literacy courses at schools although they do not take any media literacy Education themselves. The aim of this research is to figure out who can teach media literacy at schools, what qualifications are needed to teach media literacy, what will be included in the curriculum and at what level should the media literacy course be given according to teacher candidates by utilizing the survey method. The sample of the study included 480 teacher candidates in the Education Faculty at the Dumlupinar University. The analysis of the research is included of percentage (%), frequency (f), t test, X2 and ANOVA. The results of the study showed that teacher candidates believe in the importance of media literacy courses, and think that media literacy courses should be given at more than one level.

Keywords
Media Literacy, Education, Teacher perspectives.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 89. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 90. sayısı (bahar sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 90. sayımız için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Dergipark Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri