eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimHİNT ALTKITASINDA DİNİ EKOLLER VE DİN EĞİTİMİ
(Religious Sects and Religious Education in the Indian Subcontinent )

Yazar : M. NUR PAKDEMİRLİ  -  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 19
Sayı : 62
Sayfa : 425-454
Dergiye Geliş Tarihi : 27.08.2014
Yayımlanma Tarihi : 2015
DOI Number: :
Cite : M. NUR PAKDEMİRLİ -, (19). HİNT ALTKITASINDA DİNİ EKOLLER VE DİN EĞİTİMİ. Ekev Akademi Dergisi, 62, p. 425-454. Doi: 10.17753/Ekev336.


Özet
Bu çalışmada Hint altkıtasındaki dinî ekoller ve eğitim anlayışları incelenmiştir. Hindistan’ın İngiliz sömürgesi olduğu dönemlerde ortaya çıkan bu ekoller Müslüman halkın İslâmî kimliği koruma çabasının bir ürünüdür. Hint Müslümanları bu çaba doğrultusunda bir “yeniden yapılanma” sürecine girmiş ve bu yapılanmalar eğitim-öğretim alanına da yansımıştır. Dinî ekollerin bir kısmı geleneksel eğitimi tercih ederek medreseleri yaşatmaya çalışmış, diğer kısmı da modern eğitim sistemini benimseyerek örgün eğitim kurumları açmıştır. Faaliyetleriyle Hint altkıtasının eğitim-öğretim hayatına katkı sağlayan dinî ekoller, araştırmamızda “gelenekçiler”, “yenilikçiler” ve “uzlaşmacılar” biçiminde üç ana başlık altında ele alınmıştır.

Anahtar Kelimeler
Hint Altkıtası, Dinî Ekoller, Din Eğitimi

Abstract
Religious sects and education in the Indian subcontinent is investigated in this study. These sects, which arouse in the period of British colonisation, were an outcome of the effords to preserve Islamic identity of the people. In this period, Indian muslims entered a renewal period which had reflections on the educational field also. Some of the religious sects preserved the traditional madrassa system while others established modern institutions with formal education. These different sects which contributed to the religious education system of Indian subcontinent is classified in this study as three different groups: Traditionalists, innovators, compromisers.
depakin chrono 300 mg a1softec.com depakin chrono


Keywords
Indian Subcontinent, Religious Sects, Religious Education

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 89. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 90. sayısı (bahar sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 90. sayımız için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Dergipark Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri