eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimKUR’ÂN-I KERİM’E GÖRE CEHENNEM SULARI VE İÇECEKLERİ
(Hell Waters and Drinks According to the Holy Quran )

Yazar : İlhami GÜNAY    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 19
Sayı : 61
Sayfa : 115 - 140
Dergiye Geliş Tarihi : 30.08.2014
Yayımlanma Tarihi : 2015
DOI Number: :
Cite : İlhami GÜNAY , (19). KUR’ÂN-I KERİM’E GÖRE CEHENNEM SULARI VE İÇECEKLERİ. Ekev Akademi Dergisi, 61, p. 115 - 140. Doi: .


Özet
Allah’ın, cehennemin niceliği hakkında bilgi vermesi, kullarına ilahi bir lütfudur. Cehennemin isimlerinin ateş manası taşımasına ve orada ateşle azap edileceği öncelikle akla gelmesine rağmen o, sulara da sahiptir. Kur’ân’da cehennemin suları, kaynak şeklinde doğan ve cehennem halkının vücutlarından çıkan sıvılar olarak yer almaktadır. Maden eriyiği gibi koyu sıcak, acı, zehirli, iğrenç kokulu, sarı, kırmızımsı ve katran gibi siyah renkteki bu cehennem suları, ehline azap edilmek ve susadıkça içirilmek için hazırlanmıştır. Cehennem halkı, bu sulardan üzerlerine dökülmek ve/veya derin birikintilerine daldırılmak suretiyle azap görecektir. Şiddetle acıkan ve susayan cehennemliklere, boğazlarına takılıp kalan dikenli yiyecekler verilecek ve onları yutabilmek için bu suları katık olarak kullanacaklardır. Yutabildikleri yiyeceklerin ve zehirli suların midelerinde karışması, içlerini kaynatacak ve bu hal, yeni bir azaba dönüşecektir. Bu suları gerek içememekten ve gerekse cehennemin şiddetli sıcağından dolayı hararetleri ve susuzlukları artacaktır. Zira cehennemin suları, serin ve harareti giderici özellikte değildir. Cehennemin farklı özelliklerdeki bu sularının yanında, kaynağı belirlenemeyen, sıcaktan daha yakıcı olan dondurucu soğuğa sahip mevsimi veya bölgesi de bulunmaktadır. Pınar, nehir, gölet ve hatta deniz sularına sahip cehennemden kaynama, öfke ve hıçkırık seslerinin gelmesi tabiidir.

Anahtar Kelimeler
Kur’ân, Cehennem, Su, Meşrubat, İçecek,

Abstract
It is a divine favor to humans that Allah has informed them about the quantities of hell. Even though it’s originally named after fire, and is thought to use fire as the tool of punishment; it also contains water. The water in hell, described by the Qur’an; comes in two kinds. The natural source liquids, and the liquids that come out of the bodies of its residents. These dark colored, yellowish, red, tar-like black, hot, toxic and stinky liquids of hell were prepared as a punishment for the deserving, and to have them drink it when thirsty. These liquids will be used for the torture of hell folks by pouring it onto them, and dipping them into puddles of it. When hell folk get severely thirsty and hungry, they’ll be served thorny food that will get stuck in their throats, and to help with swallowing they’ll be forced to drink these liquids. The food and the liquid that they manage to swallow will stir up and boil their insides, and cause another torture. They will be constantly thirsty due to the difficulty of drinking these liquids, and the heat of hell. Because the liquids of hell are not refreshing or satisfying in any way. Apart from these varying waters of hell, there is also a segment of hell that has a weather so cold that it’s more scorching than fire. It would be natural to hear sobbing, angry and boiling sounds from the fountains, rivers, ponds and even seas of hell.
depakin chrono 300 mg a1softec.com depakin chrono


Keywords
Quran, Hell, Water, According, Beverage.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Yayın Kabulü

    Makale gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. 

    UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri