eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimARAPÇADA İLLETİN YERİ, KABULÜ VE REDDİ KONUSUNDA GRAMER ÂLİMLERİNİN İLLETE YAKLAŞIMI
(Grammarians’ Aproach to Causality Conserning the Place of Causality in Arabic, its Acceptance and Denial )

Yazar : Rıfat Resul SEVİNÇ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 19
Sayı : 61
Sayfa : 379 - 397
Dergiye Geliş Tarihi : 12.09.2014
Yayımlanma Tarihi : 2015
DOI Number: :
Cite : Rıfat Resul SEVİNÇ , (19). ARAPÇADA İLLETİN YERİ, KABULÜ VE REDDİ KONUSUNDA GRAMER ÂLİMLERİNİN İLLETE YAKLAŞIMI. Ekev Akademi Dergisi, 61, p. 379 - 397. Doi: .


Özet
Tarihi, Arap gramerinin başlangıcına kadar giden illet, gramer usûlünün temel esaslarından biri olan kıyasın bir parçasıdır. Ancak öneminden dolayı kıyasın yerini almış ve onun gibi kuralların tespitinde esas kabul edilmiştir. Gramer âlimlerinin çoğu illete taraf olmuş ancak bir kısmı buna karşı çıkmıştır. Taraf olanlar, illeti gramer hükmünün delili olarak savunurken karşı çıkanlar, anlaşılmaz hâle getirdiği için gramerin ondan arındırılması gerektiğini ileri sürmüşlerdir. Günümüzde de taraf olanlara rağmen gramerin sadeleştirilmesi ve yenilenmesi adına illete karşı çıkanların itirazları sürmekte ve bu yönde çalışmalar yapılmaktadır.

Anahtar Kelimeler
İllet, İllete Yaklaşımlar, İllete Dair Eserler

Abstract
The ‘casuality’ whose history dates back to the beginning of the Arabic grammar is part of the ‘analogy’ which is one of the basic principles of grammar methodology. However, because of its importance the casuality took the place of the analogy and has been accepted as the base in the determination of the rules. Most of the grammarians have been in favour of the casualty but a small minority of them has been against it. While the advocates for ‘casualty’ defend it as the proof of the grammar rule, the ones who are opposed to it have claimed that grammar should be purified because it has made it incomprehensible. Even now, the objections of grammarians being against casualty keep going in spite of the advocates for it, and studies have been going on in the name of the fact that it should be simplified and renewed.

Keywords
Causalty, Aprpoach to Casualty, Works on Casualty.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Yayın Kabulü

    Makale gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. 

    UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri