eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimARAPÇADA İLLETİN YERİ, KABULÜ VE REDDİ KONUSUNDA GRAMER ÂLİMLERİNİN İLLETE YAKLAŞIMI
(Grammarians’ Aproach to Causality Conserning the Place of Causality in Arabic, its Acceptance and Denial )

Yazar : Rıfat Resul SEVİNÇ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 19
Sayı : 61
Sayfa : 379 - 397
Dergiye Geliş Tarihi : 12.09.2014
Yayımlanma Tarihi : 2015
DOI Number: :
Cite : Rıfat Resul SEVİNÇ , (19). ARAPÇADA İLLETİN YERİ, KABULÜ VE REDDİ KONUSUNDA GRAMER ÂLİMLERİNİN İLLETE YAKLAŞIMI. Ekev Akademi Dergisi, 61, p. 379 - 397. Doi: .


Özet
Tarihi, Arap gramerinin başlangıcına kadar giden illet, gramer usûlünün temel esaslarından biri olan kıyasın bir parçasıdır. Ancak öneminden dolayı kıyasın yerini almış ve onun gibi kuralların tespitinde esas kabul edilmiştir. Gramer âlimlerinin çoğu illete taraf olmuş ancak bir kısmı buna karşı çıkmıştır. Taraf olanlar, illeti gramer hükmünün delili olarak savunurken karşı çıkanlar, anlaşılmaz hâle getirdiği için gramerin ondan arındırılması gerektiğini ileri sürmüşlerdir. Günümüzde de taraf olanlara rağmen gramerin sadeleştirilmesi ve yenilenmesi adına illete karşı çıkanların itirazları sürmekte ve bu yönde çalışmalar yapılmaktadır.

Anahtar Kelimeler
İllet, İllete Yaklaşımlar, İllete Dair Eserler

Abstract
The ‘casuality’ whose history dates back to the beginning of the Arabic grammar is part of the ‘analogy’ which is one of the basic principles of grammar methodology. However, because of its importance the casuality took the place of the analogy and has been accepted as the base in the determination of the rules. Most of the grammarians have been in favour of the casualty but a small minority of them has been against it. While the advocates for ‘casualty’ defend it as the proof of the grammar rule, the ones who are opposed to it have claimed that grammar should be purified because it has made it incomprehensible. Even now, the objections of grammarians being against casualty keep going in spite of the advocates for it, and studies have been going on in the name of the fact that it should be simplified and renewed.

Keywords
Causalty, Aprpoach to Casualty, Works on Casualty.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri